"Lex Kamilek" zabrania prezentów dla nauczycieli? Ministerstwo tłumaczy
Zbliża się święto nauczycieli, a więc także czas, gdy uczniowie obdarowują nauczycieli prezentami. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło jednak nowe wytyczne, w których pisze: "Nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka". W takim razie, czy i jakie prezenty można wręczyć 14 października?
Dokument "Standardy ochrony dzieci w szkole", który powstał w związku z tzw. ustawą Kamilka, wręcz zabrania przyjmowania upominków od uczniów i ich rodziców. Co Ministerstwo Sprawiedliwości miało na myśli?
W połowie lutego br., Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało nowe wytyczne dla pedagogów i nauczycieli pracujących z dziećmi: "Standardy ochrony dzieci w szkole". Dokument ten obowiązuje od 15 sierpnia 2024 i wszedł w życie wraz z ustawą "lex Kamilek". To właśnie to pismo reguluje kwestię prezentów i upominków wręczanych na Dzień Nauczyciela:
"Nie wolno ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych", czytamy w wytycznych publikowanych na stronie resortu sprawiedliwości.
Na kilka dni przed świętem nauczycieli te słowa wzbudzają kontrowersje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców.
O wyjaśnienie kwestii najnowszych przepisów w kontekście prezentów dla nauczycieli poprosił "Fakt". Resort sprawiedliwości tłumaczy, że "ustawa Kamilka nie zakazuje wręczania prezentów nauczycielom".
"Oczywistym jest, że przyjmowanie pieniędzy czy indywidualnych prezentów od dzieci lub ich opiekunów jest nadużyciem zasad. Inną kwestią jest przekazywanie prezentów od całej klasy przy okazji Dnia Nauczyciela czy zakończenia roku szkolnego" - mówi Joanna Bogiel-Jażdżyk z biura prasowego resortu sprawiedliwości.
Dodaje, że wytyczne to jedynie wskazówki i propozycje, które można uwzględnić, ale nie trzeba. "Każda instytucja musi dostosować swoje standardy adekwatnie do zadań, jakie wykonuje oraz środowiska, w jakim funkcjonuje", wyjaśnia.
Jakich prezentów dla nauczycieli nie należy wręczać? Ograniczenia w tej kwestii wynikają z Kodeksu karnego i obowiązków podatkowych.
Zgodnie z art. 228 Kodeksu karnego, osoba, która w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmie korzyść majątkową, osobistą lub jej obietnicę, jest narażona na karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Taką korzyścią majątkową może być voucher do SPA, biżuteria, bon podarunkowy znacznej wartości czy na przykład drogi długopis.
Takie prezenty mogą się wiązać także z obowiązkiem odprowadzenia podatku dochodowego. Ten dotyczy nie tylko przychodów pieniężnych, ale także prezentów o wartości większej niż 200 zł.
To jednak nie znaczy, że prezent o takiej wartości uznać można za bezpieczny. Marcin Juwa, prawnik i doktorant Uniwersytetu SWPS cytowany przez prawo.pl wyjaśnia, że zgodnie z przepisami prawa nauczyciel może przyjąć prezent o wartości do 50 zł, by można było uznać go za upominek.