Lidl i Biedronka wydały komunikaty. Ważna informacja dla klientów
Lidl i Biedronka wydały komunikaty, zmienią się godziny otwarcia dyskontów w sylwestra. Inaczej czynne będą też sklepy sieci Carrefour, Aldi, Kaufland, Netto i Dino.
Mimo że sylwester jest dniem roboczym, to sieci handlowe postanowiły skrócić godziny otwarcia swoich placówek. Przedsylwestrowych zakupów lepiej więc nie odkładać na ostatni moment - wieczorem większość sklepów będzie zamknięta.
Komunikaty w sprawie innych godzin pracy wydały m.in. Lidl i Biedronka. Dyskonty marek będą czynne do godziny 19:00 i 20:00 - w przypadku Biedronki. W sylwestra 2025 krócej otwarte będą również sklepy Dino, Aldi, Kaufland, Netto i Carrefour. Oto dokładna rozpiska:
- Biedronka - od 5:30 do 20:00,
- Lidl - od 6:00 do 19:00,
- Carrefour - od 6:30 do 18:00,
- Aldi - od 6:00 do 19:00,
- Kaufland - od 6:00 do 18:00,
- Netto - od 6:00 do 18:00,
- Dino - od 6:00 do 20:30.
Handel nie będzie się też odbywać 1 stycznia. Nowy Rok jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy. Zakupy będzie można zrobić jedynie na stacjach paliw lub w małych sklepach, w których za kasą stoi właściciel. Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta dopuszcza także możliwość korzystania przez przedsiębiorcę z nieodpłatnej pomocy rodziny: małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków. Co istotrne - osoby te nie mogą być zatrudnione w danej placówce handlowej.
Duże sklepy będą również nieczynne w poniedziałek, 6 stycznia. Tego dnia wypada święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. W 2011 roku Sejm ustanowił 6 stycznia dniem ustawowo wolnym. W 2025 roku stanie się nim także Wigilia. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, ale skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Prezydent zdecydował się na taki krok z uwagi na kwestie poruszane przez pracowników handlu podczas konsultacji społecznych w Pałacu Prezydenckim. Ustawa stanowi bowiem, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi. Przy czym pracownik może pracować jedynie w dwie niedziele.
"Organizacje pracowników, przede wszystkim Solidarność, kładły nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo, w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK" - przekazała PAP Małgorzata Paprocka, szefowa KPRP.