Polacy szykują się do wyjazdów. Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązkowej opłacie

Majówka za pasem i Polacy znów masowo ruszą w trasę. Z racji zbliżających się wyjazdów Ministerstwo Finansów wydało specjalny komunikat. Resort przypomina o obowiązkowych opłatach e-TOLL. Dane pokazują, że podróże na kółkach - także tych większych - zyskują na popularności.

Podczas majówki wiele osób wybiera podróż kamperem lub z przyczepą. Jeśli twoje auto przekracza 3,5 tony, pamiętaj o obowiązkowej opłacie za przejazd drogami płatnymi w systemie e-TOLLMinisterstwo Finansów w związku z tym wydało przed majówką specjalny komunikat. 

Ministerstwo Finansów wydało komunikat, powodem opłaty e-TOLL i wyjazdy na majówkę

Ministerstwo Finansów tuż przed majówką wydało komunikat skierowany w stronę Polaków planujących wyjazdy kamperami, które w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy boom popularności.

Reklama

"Planujesz poruszać się po odcinkach dróg płatnych pojazdem lub zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony (czyli tzw. pojazdem ciężkim)? Pamiętaj o wniesieniu opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL" - czytamy w informacji resortu. 

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla autobusów niezależnie od ich masy. Dotyczy to nie tylko samochodów ciężarowych, ale także właśnie większych kamperów czy zestawów z przyczepami kempingowymi

Przed majówką sprawdź masę swojego pojazdu, to kluczowe

Jeśli wybierasz się na majówkę samochodem osobowym z przyczepą kempingową, a łączna masa zestawu przekracza 3,5 tony, jesteś zobowiązany do opłacenia przejazdu drogami płatnymi przez system e-TOLL. Dopuszczalną masę całkowitą pojazdu można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym. Informacja ta znajduje się w polu oznaczonym jako "DMC". W przypadku wątpliwości warto zajrzeć do dokumentacji technicznej pojazdu lub skonsultować się z producentem. 

Jak działa system e-TOLL? e-TOLL to elektroniczny system poboru opłat drogowych, który zastąpił wcześniejszy system viaTOLL. Działa na podstawie technologii pozycjonowania satelitarnego i pozwala na automatyczne rozliczanie opłat za przejazd odcinkami płatnych dróg krajowych

Aby skorzystać z e-TOLL, kierowca musi posiadać odpowiednie urządzenie lokalizacyjne. Ministerstwo Finansów w komunikacie wyjaśnia, że może to być: 

  • aplikacja mobilna e-TOLL PL (dostępna za darmo), 
  • urządzenie pokładowe OBU (On-Board Unit), 
  • zewnętrzny system lokalizacyjny ZSL. 

Następnie należy zarejestrować się na stronie systemu, założyć Internetowe Konto Klienta (IKK) i doładować konto, z którego pobierane będą środki za przejazdy

Nie wszyscy muszą płacić. Kiedy nie musisz korzystać z e-TOLL?

Nie wszyscy wyjeżdżający na majówkę będą musieli szykować dodatkowe pieniądze na pokrycie obowiązkowych opłat. Jeżeli poruszasz się pojazdem, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, system e-TOLL cię nie dotyczy. Od 1 lipca 2023 roku zwolniono z opłat użytkowników lekkich samochodów osobowych, motocykli oraz zestawów (np. samochód z przyczepą), które nie przekraczają tej masy. 

Zwolnienie to obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, takich jak: A2 na trasie Konin - Stryków, czy A4 na odcinku Wrocław - Sośnica. Warto jednak podkreślić, że zwolnienie nie obejmuje wszystkich dróg płatnych w Polsce. Przed podróżą warto sprawdzić aktualną listę płatnych odcinków na stronie systemu e-TOLL. Można to zrobić na rządowej stronie, gdzie znajduje się interaktywna mapa. 

Polacy, którzy jednak pokochali podróże kamperami, albo zdecydowali się rozpocząć przygodę z tym sposobem zwiedzania - nie tylko w majówkę - powinni wiedzieć, jak zarejestrować się w systemie e-TOLL. Jeśli twoje auto lub zestaw pojazdów przekracza 3,5 tony i nie masz jeszcze konta w e-TOLL, należy wykonać następujące kroki: 

  1. Wybierz urządzenie lokalizacyjne - np. aplikację e-TOLL PL, OBU lub ZSL. 
  2. Zarejestruj się - załóż Internetowe Konto Klienta na stronie etoll.gov.pl. 
  3. Doładuj konto - zasil saldo i opłać przejazd przed wyruszeniem w trasę. 
  4. Cały proces można przeprowadzić online, bez wychodzenia z domu. 

Aktualne informacje, instrukcje obsługi aplikacji, lista płatnych odcinków dróg oraz szczegóły dotyczące rejestracji są dostępne na oficjalnej stronie systemu: www.etoll.gov.pl. Jeśli planujesz podróż większym pojazdem w długi weekend majówkowy, zadbaj o formalności wcześniej, by podróż przebiegła bez stresu i zgodnie z przepisami. 

Moda na kampery nie zwalnia tempa. Polacy pokochali wakacje na kółkach

Wakacje w kamperze to już nie "niszowy sposób podróżowania", a dynamicznie rosnący trend. Jak informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, tylko w 2024 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 43 156 kamperów, a to aż 25,8 proc. więcej niż w roku poprzednim

Zainteresowanie tego typu turystyką rośnie również wśród osób, które dopiero planują swoją pierwszą podróż kamperem. Jak pokazuje badanie Maison & Partners przeprowadzone na zlecenie platformy Campiri, aż 66 proc. Polaków chciałoby spróbować wakacji na kółkach, choć tylko 15 proc. miało dotychczas taką okazję. Badanie to przeprowadzone zostało w 2021 r., a trend na kampery z każdym rokiem tylko rósł. Co ciekawe, wśród osób, które podróżowały już kamperem, aż 90 proc. zdecydowanie poleca ten sposób wypoczynku, wskazując m.in. na mobilność, elastyczność i poczucie wolności. 

Wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Rosnąca liczba wypożyczalni, coraz lepsza infrastruktura kempingowa oraz zmieniające się preferencje podróżnicze sprawiają, że kamper staje się realną alternatywą dla tradycyjnych form turystyki. Szczególnie w czasach, gdy niezależność i bezpieczeństwo mają dla podróżujących wyjątkowe znaczenie.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majówka | kampery | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »