Nie każdy dom ogrzewany pompą ciepła dostanie dodatek elektryczny

Planowane duże podwyżki cen za energię to powód, dla którego został wprowadzony dodatek energetyczny do prądu. To dobra informacja dla osób ogrzewających domy za pomocą pompy ciepła. Okazuje się jednak, że nie każdy może liczyć na wsparcie. Kto dostanie dodatek elektryczny i jakie warunki trzeba spełnić?

Jak działa pompa ciepła?

To jak działa pompa ciepła, można wytłumaczyć na przykładzie tego, jak działa lodówka. To bowiem odwrócony proces. Lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, a pompa ciepła usuwa ciepło z zewnątrz i przekazuje je do wewnątrz.

Pompa ciepła wykorzystuje tym samym zasadę fizyczną, jaką jest efekt Joule’a-Thomsona. Aby proces ten mógł zajść, niezbędny jest wymiennik pomp. Budowa pompy ciepła to dwie jednostki: zewnętrzna i wewnętrzna, które połączone są przewodami z czynnikiem roboczym.

Reklama

Jej działanie reguluje mechanizm, który składa się z trzech elementów:

 • systemu źródła ciepła - jest on odpowiedzialny za pobór energii,
 • pompy ciepła - przetwarza odzyskane ciepło z otoczenia,
 • systemu dystrybucji oraz magazynowania ciepła - ma on na celu rozprowadzenie ciepła po domu oraz utrzymanie go w domu.

Pompa ciepła, funkcjonuje na podstawie zasad termodynamicznych. Podczas całego procesu wykorzystuje dodatkowe zasilanie. W praktyce oznacza to, że korzystamy z darmowej energii z gruntu, wody i powietrza, a płacimy tylko za jej transport w postaci rachunku za prąd.

Pompa może być stosowana w budynkach modernizowanych, które nie posiadają komina, określonego typu wentylacji, czy nawiewu powietrza. Co więcej, decydując się na instalację pomy ciepła, nie trzeba rezygnować z obecnego ogrzewania, ponieważ potrafi ona współpracować z innymi źródłami ciepła.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Pompa ciepła do działania potrzebuje energii elektrycznej. Jest nią zasilana sprężarka pompy ciepła. Wobec tego decydując się na nią, musimy mieć świadomość, że koszty ogrzewania są zależne od cen prądu. Mając dobre warunki do jej działania, przy wykorzystaniu 1 kWh można wyprodukować aż 6 kWh ciepła. Oznacza to, że ogrzewając dom o powierzchni 150 m2 będziemy  zużywali około 1875 kWh na cały rok.

Na większe zużycie prądu wpływają takie czynniki, jak:

 • Wadliwa instalacja
 • Źle dobrana wielkość pompy w odniesieniu do wielkości ogrzewanej powierzchni
 • Złe oszacowanie zapotrzebowania
 • Izolacja budynku
 • Duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową
 • Rodzaj systemu ogrzewania - pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi
 • Liczba domowników i prowadzony przez nich tryb życia
 • Lokalizacja budynku
 • Wysoka temperatura wody zasilającej ogrzewanie domu
 • Wymagana temperatura powietrza w pomieszczeniach
 • Lokalizacja budynku

Czy jest dodatek do ogrzewania pompą ciepła?

W ramach tzw. tarczy solidarnościowej Sejm uchwalił pod koniec września ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym projekt nowego dodatku energetycznego do prądu.

Dodatek energetyczny to wsparcie od rządu, które ma pomóc podczas kryzysu energetycznego i zagwarantować bezpieczeństwo finansowe Polakom podczas tegorocznego sezonu grzewczego.

Ten dodatek do ogrzewania przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, które zgłosiło w deklaracji CEEB, że korzysta z elektrycznego źródła ogrzewania. Ubiegać się o niego można będzie w przypisanym do naszego miejsca zamieszkania Urzędzie Gminy lub drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP.d  Wnioski przyjmowane będą od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny ma być wypłacany najpóźniej do 31 marca 2023 r.

Jaka jest wysokość dodatku energetycznego?

Wysokość dodatku energetycznego to 1000 zł, jeśli limit zużycia prądu wynosi do 5000 kWh rocznie. W przypadku, gdy w 2021 roku zużyliśmy ponad 5000 kWh, dostaniemy dodatek energetyczny wyższy o 500 zł, czyli dopłata wyniesie 1500 zł.

Kto nie dostanie dodatku energetycznego?

W przypadku dopłaty do prądu dla pompy ciepła musi być ona głównym źródłem ogrzewania, dlatego nie wszyscy dostaną dofinansowanie. Nie zostanie ono przyznane gospodarstwom, które otrzymały wsparcie w ramach dodatku energetycznego na inne źródło ogrzewania. Na dopłatę nie mogą liczyć również osoby, które odmówią wywiadu środowiskowego.

Dodatek energetyczny nie przysługuje m.in. osobom, które posiadają instalację fotowoltaiczną. 

Czytaj również:

Ogrzewasz dom pompą ciepła? Tyle możesz zapłacić za prąd w 2023 roku

Dodatki do ogrzewania. Możesz dostać od 500 do 3 tys. zł. Oto, co musisz zrobić

Pompa ciepła się opłaca. Jaki jest miesięczny koszt ogrzewania domu?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | dodatek energetyczny | dopłaty do ogrzewania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »