Bank PKO BP wydał komunikat. Trzeba pamiętać o 5 rzeczach, na szali są pieniądze
Bank PKO BP wydał nietypowy komunikat. Klienci otrzymują specjalne pytanie sprawdzające. Bank chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem telefonów od osób podających się za pracowników instytucji. Na szali znajdują się pieniądze zgromadzone na koncie. Trzeba pamiętać o pięciu konkretnych rzeczach.
PKO BP ponownie zdecydował się skierować do klientów komunikat, gdzie w centrum uwagi znajdują się działania oszustów. Tym razem jednak wiadomość przybrała niecodzienną formę, gdyż bank opublikował... quiz.
Nie tylko PKO BP nagłaśnia to, jak działają oszuści. Komunikaty na ten temat publikują także inne duże banki, ale również instytucje publiczne, jak Ministerstwo Finansów, czy CERT Polska.
Najnowszy komunikat PKO BP przybrał jednak nietypową formę. Bank zachęca klientów do tego, by wykonali krótki quiz składający się z jednego pytania. To, jaką odpowiedź wybierzemy, wskaże to, czy pieniądze zgromadzone na koncie bankowym są bezpieczne, czy sami możemy narazić się na ich utratę z racji działa zgodnie z życzeniem oszustów.
"Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy wiesz, jak zachować się prawidłowo. Dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za pracownika banku - co robisz?" - czytamy w komunikacie PKO BP. Dostępne są trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna i gwarantuje to, iż złodzieje nie sięgną z łatwością po oszczędności klientów największego polskiego banku.
PKO BP sprawdza, czy Polacy wiedzą, jak zachować się, gdy otrzymają telefon od pracownika banku. Nie zawsze bowiem osoba deklarująca taką pracę faktycznie zatrudniona jest w instytucji, a co za tym idzie, posiadać informacje dotyczące prywatnych danych klientów.
PKO BP w komunikacie pyta klientów, co robią, gdy otrzymują telefon od pracownika banku. Dostępne są trzy możliwe odpowiedzi. Są to kolejno:
- A) Podajesz swój login i hasło do bankowości internetowej, aby rozmówca mógł zweryfikować Twoją tożsamość.
- B) Instalujesz dodatkową aplikację na telefonie, dzięki której masz szybciej załatwić sprawę.
- C) Prosisz o weryfikację pracownika banku w aplikacji IKO. Potwierdzasz tożsamość rozmówcy i bezpiecznie kontynuujesz rozmowę.
Zaraz pod pytaniami PKO BP wskazuje, że to odpowiedź C jest poprawna. Jednocześnie wskazuje na pięć konkretnych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku kontaktu z osobą podającą się za pracownika banku. Prawdziwy pracownik nigdy o to nie spyta.
PKO BP wyjaśnia, że osoby dzwoniące w imieniu banku nie poproszą swojego rozmówcę o pięć konkretnych rzeczy. Mowa o danych, których nie powinien znać nikt niepowołany, a tym bardziej osoby trzecie.
W komunikacie wyjaśnione jest, że pracownik PKO BP podczas rozmowy telefonicznej nie zapyta i nie poprosi klienta o:
- dane karty płatniczej oraz jej PIN,
- login i hasło do bankowości elektronicznej lub kod autoryzacyjny,
- pełny numer PESEL czy dowodu osobistego,
- kod BLIK,
- instalację dodatkowego oprogramowania lub zdalny dostęp do Twojego komputera.
"Jeśli masz wątpliwości, z kim rozmawiasz, możesz potwierdzić tożsamość naszego pracownika - zrobisz to tylko w aplikacji IKO" - podkreśla PKO BP w komunikacie. Jednocześnie bank wskazuje, iż w przypadku podania propozycji weryfikacji prawdziwości tożsamości rzekomego pracownika banku padnie odpowiedź odmowa, podane zostaną błędne dane, albo weryfikacja ma być "niemożliwa", należy natychmiast się rozłączyć i poinformować o całym fakcie bank.
Agata Jaroszewska