Niezdolność do pracy? Jest świadczenie, które może pomóc

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie, która przez dłuższy czas jest niezdolna do pracy. Aby je otrzymać, należy spełnić pewne warunki. Maksymalnie świadczenie może być pobierane przez rok. Co dzieje się po tym czasie?

Świadczenie rehabilitacyjne: co to takiego?

Jeśli stan zdrowia pracownika, który korzysta z zasiłku chorobowego, nadal nie pozwala mu na powrót do pracy z powodu trwającej choroby, może on ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Jest to następne świadczenie pieniężne, po zasiłku chorobowym, które przysługuje osobom ubezpieczonym. Ważne jest to, że oba te świadczenia mają za zadanie umożliwić leczenie i rehabilitację, a następnie - powrót do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalny okres, przez jaki można je otrzymywać, to 12 miesięcy.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

O świadczenie rehabilitacyjne może starać się osoba, której wcześniej przyznano zasiłek chorobowy i niebawem kończy się maksymalny okres, przez który możliwe jest jego pobieranie. Jest to 182 dni w przypadku wszystkich chorób z wyjątkiem gruźlicy. Gruźlica (a także ciąża) pozwalają na pobieranie zasiłku chorobowego przez 270 dni.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje także osobom, które mimo leczenia nie są nadal zdolne do pracy, a dalsza terapia lub rehabilitacja mogą ten powrót umożliwić.

Reklama

Oprócz powyższych kwestii należy być pracownikiem pracującym na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innego typu umowy o świadczenie usług czy umowy uaktywniającej.

Oprócz tego świadczenie przyznawane jest także osobom pracującym na podstawie umowy nakładczej, prowadzącym działalność pozarolniczą i odbywającym służbę zastępczą. Do pobrania świadczenia uprawnieni są też duchowni.

Kiedy nie można pobierać świadczenia rehabilitacyjnego?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje, jeśli osoba ma przyznana emeryturę, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, ma przyznaną rentę z powodu niezdolności lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Nie może także pobierać go osoba przebywająca na urlopie dla poratowania zdrowia, na urlopie wychowawczym, bezpłatnym, czy pobierająca rodzicielskie świadczenie kompensacyjne.

Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego obliczana jest w odniesieniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wynosi:

●      90 proc. podstawy za pierwsze 90 dni

●      75 proc. podstawy za pozostały okres.

Jeśli świadczenie pobierane jest w czasie ciąży, wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Co po świadczeniu rehabilitacyjnym?

Świadczenie rehabilitacyjne jest drugim krokiem wspomagającym pracownika w powrocie do zdrowia i powrocie do pracy. Jeśli jednak minie rok, a stan zdrowia pracownika nadal nie pozwala na podjęcie obowiązków pracowniczych, chory może ubiegać się o otrzymanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

W tym celu konieczne jest złożenie do ZUS wniosku o przyznanie świadczenia wraz z dokumentami. Najważniejszym z nich jest wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, czyli formularz ZUS Rp-1.

Oprócz tego koniecznie należy przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia, zaświadczenie o stanie zdrowie wystawione przez lekarza, który prowadzi terapię, wywiad zawodowy, pełną dokumentację medyczną potwierdzającą leczenie, dowody potwierdzające odprowadzanie składek i dowody potwierdzające wysokość podstawy wymiaru świadczeń.

Warto wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pomocy pracownikowi w ubieganiu się o rentę. Za zgodą pracownika, pracodawca ma obowiązek wypełnienia wniosku o rentę i złożenia go do ZUS na 30 dni przed ustaniem świadczenia rehabilitacyjnego.

Jednak to w interesie pracownika jest pilnowanie terminów: w przeciwnym wypadku wypłacenie renty czy świadczenia rehabilitacyjnego po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego może się znacznie opóźnić.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »