Nowy rok szkolny. Ile kosztują podręczniki? Są droższe nawet o 30 procent

Ile kosztują podręczniki? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy nie kupili jeszcze książek dla swoich dzieci. W księgarniach może czekać na nich niemiła niespodzianka. Podręczniki są w tym roku droższe nawet o 30 proc., dlatego wielu rodziców decyduje się kupić używane książki - są zdecydowanie tańsze, ale nie wszystkie pozycje można kupić. Brakuje podręczników do HIT-u, czy z nowej podstawy programowej.

Uczniowie wrócą do szkoły już 4 września, wcześniej jednak trzeba zakupić dla nich podręczniki. Wydatek na podręczniki każdego roku przyprawia rodziców o zawrót głowy, nie inaczej jest przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2023/2024. 

Ile kosztują podręczniki w tym roku? Są droższe nawet o 30 proc. względem 2022 roku. Średnio za jeden podręcznik w tym roku trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej. Taniej niż w księgarniach można kupić w antykwariatach, czy z tzw. drugiej ręki, ale nie wszystkie podręczniki można zdobyć w ten sposób. 

Reklama

W wydatkach mają pomóc rodzicom dofinansowania: Dotacje celowe MEiN czy program "Dobry start". 

Ile kosztują podręczniki dla dzieci ze szkół podstawowych?

Rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych są w stosunkowo dobrej sytuacji, mogą bowiem skorzystać z darmowych podręczników, które zapewnia Ministerstwo Edukacji.

 

Rodzice zatem muszą wydać pieniądze tylko na artykuły papiernicze, zeszyty, długopisy, piórniki, plecaki czy inne akcesoria. Choć i tutaj mogą pojawiać się problemy. Koszt zwykłego kleju w tubce w niektórych sklepach sięga już nawet 10 zł. 

Dzieci dostają nie tylko podręczniki, ale także materiały edukacyjne, ćwiczeniowe czy karty pracy. Trzeba jednak pamiętać, że finansowane są jedynie książki do przedmiotów obowiązkowych

Sytuacja komplikuje się jednak, jeśli chodzi o kolejne roczniki. 

Ile kosztują podręczniki do szkół średnich?

Prawdziwą fortunę trzeba wydać na podręczniki dla uczniów szkół średnich - klasy szkół ponadpodstawowych nie dostają darmowych podręczników

Za zestaw obowiązkowych podręczników do liceum i technikum trzeba zapłacić od 639 zł do nawet 678 zł. Mowa oczywiście o podręcznikach tylko dla jednego dziecka. Jeżeli rodzice posiadają dwójkę czy trójkę nastolatków, kwota za podręczniki sięga nawet 2 tys. 

Wszystko to sprawia, że rodzice coraz rzadziej kupują podręczniki w księgarniach i decydują się na podręczniki używane. 

Podręczniki używane czy z księgarni?

Używane podręczniki potrafią być dużo tańsze niż nowe książki zakupione prosto z księgarni.

Coraz więcej rodziców kupuje podręczniki w antykwariatach, czy z tzw. drugiej ręki. O ile niektóre egzemplarze w antykwariatach potrafią być droższe, o tyle używane podręczniki, zakupione przez internet lub od znajomych, są nawet o 3/4 tańsze. Rodzicom nie przeszkadza już nawet, że książki, które przeszły przez wiele rąk uczniów i były używane przez kilka roczników, są bardzo zniszczone - ceny nowych podręczników są bowiem bardzo wysokie.

W antykwariatach ceny aż tak bardzo się nie zmieniły, ale i tak poszły do góry względem ubiegłego roku - średnio za podręcznik trzeba zapłacić 25-30 zł

Problemem jest to, że nie zawsze można postawić na kupno używanych książek. W antykwariacie nie kupimy podręczników do nowych przedmiotów, np. do HIT-u czy do klas z nową podstawą programową (szkoły średnie). 

W przypadku podręczników do nowych przedmiotów nie ma wyjścia i trzeba zakupić je w księgarniach. 

Gdzie kupić podręczniki szkolne?

Nowe podręczniki można kupić w księgarniach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.  

Czy ceny między księgarniami się różnią? Jeśli tak, to niewiele. Na całym zestawie można zaoszczędzić nie więcej niż 50-60 zł, choć pojedyncze egzemplarze mogą być znacząco droższe.  

Ceny konkretnych podręczników zazwyczaj nie przekraczają 5 zł różnicy

Jakie dotacje do podręczników szkolnych?

Ceny podręczników szkolnych zawsze był wysokie - zwłaszcza tych nowych, dlatego (oprócz darmowych podręczników dla uczniów podstawówek) można skorzystać z różnych dotacji, pomagających rodzicom zakupić potrzebne materiały edukacyjne. Z dotacji chętnie korzystają rodzice. 

 

Jakie dotacje do podręczników szkolnych? 

  • Dobry Start: rodzice i opiekunowie dzieci mogą starać się o wyprawkę szkolną i dofinansowanie w wysokości 300 zł. Świadczenie przyznawane jest co roku i należy się ono wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodów.  
  • Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym: przysługuje rodzicom, a także opiekunom dzieci niepełnosprawnych, którzy i tak borykają się z wysokimi kosztami utrzymania swoich dzieci (wysokie ceny leków, a także koszty leczenia i specjalistycznej opieki). Komu przysługuje? Wystarczy, że uczeń posiada orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Dofinansowanie wynosi 445 zł.
  • Dotacje Celowe MEiN: darmowe podręczniki otrzymują dzieci z klas o 1-8 szkół podstawowych, pieniądze szkołom wypłacają samorządu z dotacji celowej budżetu państwa w ramach tzw. dotacji podręcznikowej.

 

Darmowe podręczniki. Jaka dotacja dla szkół? 

Szkoły otrzymują dofinansowanie do podręczników z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne: 

  • 99 zł na ucznia w przypadku klas I-III.
  • 185 zł na ucznia - klasa IV.
  • 238 zł na ucznia - klasy V i VI.
  • 330 zł na ucznia - klasy VII i VIII.

Dofinansowywane są także materiały ćwiczeniowe: 

  • 55 zł na ucznia - w przypadku klas I-III.
  • 27,50 zł na ucznia - klasy IV-VIII. 

Dofinansowania do podręczników, a zwłaszcza darmowe książki pomagają spiąć budżet na wyprawkę szkolną dla dzieci, ale nie rozwiązują problemu. Ceny podręczników i artykułów szkolnych wciąż są wysokie i rosną z roku na rok. 

O ile droższe podręczniki niż w ubiegłym roku?

W roku szkolnym 2023/24 na podręczniki dla dzieci i młodzieży trzeba przeznaczyć nawet o 30 proc. więcej niż w ubiegłym. 

Ceny poszły do góry przede wszystkim w związku ze stale utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją. Sprzedawcy w księgarniach rozkładają ręce i mówią, że zostali zmuszeni do podniesienia cen podręczników. 

Ile trzeba zapłacić za podręczniki w roku szkolnym 2023/24?

Za podręczniki w 2023 roku dla jednego uczenia średnio trzeba zapłacić od 600 do 700 zł.

Zestaw tych samych podręczników dla uczniów szkół średnich porównał portal granice.pl. Okazuje się, że za te same podręczniki najmniej trzeba było zapłacić 639,98 zł, w najdroższej księgarni cena sięgnęła 678,22 zł. 

Nic nie wskazuje na to, żeby w kolejnych sezonach podręczniki do szkół miały potanieć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »