Polacy zadłużają się w firmach pozabankowych. Rosną kwoty pożyczek

Polacy pożyczają na potęgę - wynika z analiz rynku pożyczek pozabankowych. Co więcej, zdecydowanie rosną kwoty, o które wnioskują konsumenci. Wyraźnie przeważają pożyczki wysokokwotowe.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

W marcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 287,3 tys. nowych pożyczek na wartość 700 mln zł. W porównaniu do marca ub.r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły o 29,5 proc. pożyczek więcej oraz na kwotę wyższą o 44,0 proc.

Rośnie średnia wartość pożyczki

Średnia wartość nowo udzielonej w marcu 2022 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2222 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w marcu 2021 r. o 11,3 proc.

Reklama

W pierwszym kwartale 2022 r. firmy pożyczkowe nie zwolniły tempa. Z danych firm pożyczkowych współpracujących z BIK wynika, że udzieliły one łącznie 808,2 tys. pożyczek na kwotę 2,01 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku oznacza to wzrost zarówno w ujęciu liczbowym (+33 proc.), jak i w wartościowym (+48,6 proc.).

Motorem wzrostów pożyczki wysokokwotowe

Jednak w różnych przedziałach kwotowych sytuacja jest odmienna. W ujęciu liczbowym najwyższa dynamika wystąpiła w przedziale pow. 5 tys. zł (+62,0 proc.). W ujęciu wartościowym we wszystkich przedziałach kwotowych dynamiki pierwszego kwartału 2022 r. w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 r. również są dodatnie - najwyższa w przedziale pow. 5 tys. zł (+81,8 proc.).

- Obserwując dynamiki pożyczek udzielonych w 1 kw. br. zarówno w wymiarze liczbowym, jak i kwotowym można podsumować, że głównym motorem wzrostów, są pożyczki wysokokwotowe. Jednak w pierwszym kwartale br. zwraca uwagę także wzrost dynamiki pożyczek udzielonych do kwoty 500 zł, czyli w najniższym przedziale, zarówno w ujęciu liczbowym (+37,3 proc.), jak i wartościowym (+35,9 proc.).

Pożyczki. Polacy ratują domowe budżety?

Może się to wiązać z koniecznością "ratowania" budżetu domowego w związku z rosnącą inflacją, która wprost przekłada się na wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Innym czynnikiem może być rosnąca popularność korzystania z pożyczek Buy-Now-Pay-Later (BNPL) na zakupy dokonywane przez internet - wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

- Niestety kolejne kwartały 2022 r. mogą być trudne dla sektora firm pożyczkowych, ponieważ nad rynkiem wiszą "czarne chmury" związane z projektowanymi zmianami regulacyjnymi - dodaje prof. Rogowski.

Ile kosztuje Netflix? Sprawdź!

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | kredyt | firmy pożyczkowe | budżety domowe | zadłużenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »