Ucz dziecko zarządzania pieniędzmi. Konta bankowe dla dzieci i karta przedpłacona - jak to działa?
Chcesz założyć konto w banku dla swojego dziecka, ale nie wiesz, czy możesz to zrobić? Jak się okazuje, już od 7. roku życia dzieci mogą korzystać z kart płatniczych, oczywiście pod pewnymi warunkami. Jak założyć dziecku konto w banku? Co jest wymagane?
Karta przedpłacona (ang. prepaid) to karta bankowa przeznaczona dla najmłodszych pociech, przed uzyskaniem przez nie 13. roku życia. Taka karta nie jest typową kartą debetową. Jest to karta "podłączana" do konta rodzica, który zasila ją dowolną kwotą, z której następnie dziecko może swobodnie korzystać.
Karta przedpłacona daje możliwość dokonywania wypłat gotówki, płatności przez internet oraz płatności zbliżeniowych. Działa ona niemal tak samo, jak karta debetowa, niemniej jednak w odróżnieniu od karty debetowej, nie wymaga ona zakładania osobnego rachunku bankowego. Oprócz tego, że to rodzic zasila ją ustaloną przez siebie kwotą, to może on również ustalać dzienny limit płatności, czy wypłat z banku. Dziecko natomiast nie może samodzielnie dokonywać takich zmian.
W niektórych bankach tego typu karty dostępne są już od 7. roku życia. W większości przypadków banki nie pobierają żadnych miesięcznych opłat za prowadzenie takiej karty, jedyną opłatą, jaką musi ponieść rodzic, jest opłata za wydanie karty, zazwyczaj w kwocie 15-20 zł.
Obecnie wiele banków oferuje możliwość założenia standardowego konta bankowego dzieciom od 13. roku życia. Wówczas dzieci posiadają tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że każda taka czynność wymaga zgody ich przedstawiciela ustawowego, najczęściej rodzica.
Oznacza to, że dzieci po ukończeniu 13. roku życia, mogą posiadać konto w banku i mieć kartę płatniczą, natomiast do jego otwarcia i zamówienia karty, konieczna jest zgoda rodzica. Wówczas takie konto działa na podobnych zasadach, co konto dla osoby dorosłej. Dziecko może samodzielnie wypłacać gotówkę, płacić przez internet, płacić zbliżeniowo, czy korzystać z aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.
Rodzic natomiast do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności, ma uprawnienia do podglądu wszystkich realizowanych przez dziecko transakcji. Ponadto rodzic może samodzielnie wprowadzić limity np. wypłat gotówki lub płatności przez internet, których dziecko samodzielnie nie może zmienić.
Tego typu konta dla dzieci zazwyczaj są bezpłatne. Niekiedy konieczne jest dokonanie opłaty za wyrobienie karty w kwocie 20-30 zł jednorazowo.
Założenia konta w banku dla dziecka dokonuje jego rodzic lub opiekun prawny. Takie konto można założyć zarówno stacjonarnie w placówce banku, jak i niektóre banki dają możliwość otwarcia konta online, przez internet. W celu założenia konta konieczne jest dysponowanie dokumentami, które potwierdzają tożsamość dziecka. Będą to dowód osobisty dziecka, paszport, legitymacja szkolna lub akt urodzenia. Do założenia konta potrzebne będzie również okazanie dokumentu tożsamości rodzica.
Samo założenie konta nie jest skomplikowaną czynnością i przebiega w taki sam sposób, co zakładanie konta dla osoby dorosłej. Najczęściej konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza przygotowanego przez bank i dopiero po weryfikacji danych, bank otworzy nowe konto dla dziecka.
WG