W tych miejscach sprawdzisz swój numer NIP. Nie trzeba zgłaszać się do Urzędu Skarbowego

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) to identyfikator nadawany i wykorzystywany przez administrację skarbową do identyfikacji podatników – osób fizycznych, jak i prawnych. Nie zawsze jednak po nadaniu numeru NIP jesteśmy w stanie od razu go zapamiętać. Są sytuacje, że nie znamy NIP-u, a potrzebujemy np. faktury za zakupy czy danych do sporządzenia umowy Są sposoby na to, aby informację o NIP-ie zweryfikować szybko bez wizyty w urzędzie. Choć o tej drugiej opcji także wspomnimy.

Sprawdzenie NIP w Urzędzie Skarbowym

Najpewniejszym sposobem na przypomnienie sobie numeru NIP jest bezpośredni kontakt z Urzędem Skarbowym. Osobista wizyta w oddziale to tylko jedna z opcji. Wiele osób decyduje się załatwić tę sprawę korespondencyjnie, telefonicznie czy online. Nie ma jednak odgórnego zapisu, który nakazywałby urzędnikom przekazanie tych danych podczas rozmowy. Dlatego bezpieczniej jest najpierw zadzwonić do Urzędu i to ustalić.

Osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym

Reklama

Wizyty osobiste w Urzędzie Skarbowym są najbardziej tradycyjnym sposobem na uzyskanie informacji o swoim NIP. Wymaga to jednak poświęcenia czasu, dlatego przedsiębiorcy coraz rzadziej korzystają z tej formy.

Wniosek wysłany pocztą

Jeśli nie masz możliwości osobistego odwiedzenia urzędu, możesz wysłać wniosek pocztą. Otrzymasz wówczas zaświadczenie o nadaniu numeru NIP, który jest potrzebny do wniosku o kredyt albo udziału w przetargu. Formularz NIP-5/W pobierzesz ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. Należy go wypełnić, podpisać i wysłać do właściwego urzędu skarbowego wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej.

Sprawdzenie NIP przez Internet

Dzisiaj na szczęście wiele spraw, w tym weryfikację numeru NIP, można załatwić bez wychodzenia z domu. Online sprawdzisz numer NIP swój lub firmy w kilku różnych miejscach.

Strona CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to oficjalny rejestr przedsiębiorców w Polsce. Na stronie CEIDG można znaleźć informacje o firmach, w tym numer NIP. Aby skorzystać z wyszukiwarki, wystarczy wpisać nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Wyszukiwanie w Google

Najszybszym sposobem na sprawdzenie NIP online jest wpisanie frazy "NIP + nazwa firmy" lub "NIP + imię i nazwisko" w wyszukiwarce Google. Może to jednak nie zawsze przynieść oczekiwane rezultaty, zwłaszcza jeśli dane nie są publicznie dostępne. Niemniej jednak, w przypadku firm, które udostępniają swoje dane kontaktowe, ta metoda okaże się skuteczna.

Wyszukiwarki danych o przedsiębiorstwach 

Istnieje kilka portali internetowych, które specjalizują się w udostępnianiu informacji o firmach. Oprócz numeru NIP sprawdzisz na nich też inne podstawowe, udostępnione publicznie dane o przedsiębiorcach, np. KRS, REGON, adres siedziby firmy.

Sprawdzenie NIP na starych fakturach czy zamówieniach

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub współpracujesz z firmami, warto sprawdzić swoje stare dokumenty, takie jak faktury, zamówienia czy umowy. Numery NIP są często umieszczane na nich umieszczane, ponieważ są niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatków.

NIP sprawdzisz na kilku sposobów w różnych źródłach. Najszybszą jednak opcją jest korzystanie z internetu - oficjalnej rządowej bazy danych CEIDG lub innej wyszukiwarki. 

Przeczytaj także:

Polskie małe firmy w potrzasku. Znikają w zastraszającym tempie

Dofinansowanie na założenie firmy. Na jakie wsparcie mogą liczyć nowi przedsiębiorcy?

Ile można zarobić w ramach działalności nierejestrowanej? W 2024 roku będą dwa progi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NIP | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »