Wniosek o 300 plus już niedługo. Pieniądze nie tylko dla dzieci, 300 zł dostaną też dorośli

300 plus, jak nazywany jest potocznie "Dobry start", to świadczenie pieniężne dla polskich uczniów. W ramach programu ci mogą liczyć na 300 zł wypłacane na początku roku szkolnego, które domyślnie mają być przeznaczone na wyposażenie do nauki i koszty związane z edukacją. 300 plus trafi jednak nie tylko do najmłodszych. W zasadach programu, który ruszy niebawem, jest możliwość wypłacenia 300 zł także osobom dorosłym.

300 plus to program wsparcia finansowego dla polskich uczniów. "Dobry start" ustawodawca nazywa w oficjalnych komunikatach "inwestycją w edukację polskich dzieci". W ubiegłym roku ta forma wsparcia trafiła do kilku milionów polskich uczniów. Jak wynika z przedstawionych danych, 300 plus w 2022 roku objęło aż 4,4 mln uczących się Polaków, którzy mogli liczyć na wypłatę 300 zł z programu "Dobry start".

Reklama

Kiedy 300 plus 2023? Nabór wniosków zostanie otwarty już niebawem

300 plus wypłacane jest zazwyczaj na początku roku szkolnego, który zaczyna się 1 września. Jednorazowa wypłata pojawi się na koncie tym szybciej, im wcześniej złożymy wniosek o finansowanie z programu "Dobry start". W 2023 roku, podobnie jak w minionych latach, nabór wniosków do programu ma zostać otwarty już niebawem, bo 1 lipca.

Rodziny mogą starać się o pieniądze z programu na każde dziecko, które uczy się w szkole. Jakie są jednak warunki przyznania świadczenia? Kto może liczyć na 300 plus z programu "Dobry start"?

Kto dostanie 300 plus? "Dobry start" przysługuje tylko do odpowiedniego wieku

O pieniądze ubiegać można się raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole. Warunkiem w tym wypadku jest jednak nieprzekroczenie przez beneficjenta 20. roku życia. Pułap wiekowy jest wyższy w przypadku dzieci z niepełnosprawnością i sięga w tym wypadku 24. roku życia.

O 300 zł ubiegać się można zarówno dla dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jak i dla licealisty czy też ucznia technikum. Warunek edukowania się w wyznaczonym wieku nie jest jednak tak powszechny, jak można by sądzić.

W programie "Dobry start" istnieje bowiem istotne ograniczenie. Nawet jeśli dziecko spełnia warunki wiekowe przedstawione w ramach programu 300 plus, ale jest studentem lub uczęszcza do przedszkola, nie otrzyma pieniędzy z programu. Zgodnie z polskim prawem uczelnie wyższe i przedszkola - choć edukują - to nie są szkołami.

300 plus także dla dorosłych. 300 zł z programu "Dobry start" mogą dostać nie tylko dzieci

Program "Dobry start" 4 lata temu przeszedł ważne zmiany. Zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku rozszerzona została grupa osób uprawnionych do ubiegania się o 300 zł z programu "Dobry start". Dołączeni do niej zostali uczniowie szkół policealnych oraz uczęszczający do szkół dla dorosłych.

Warunek w ich wypadku jest taki sam, jak w przypadku uczniów szkół podstawowych, zawodowych, liceów i techników - beneficjenci muszą mieścić się w widełkach wiekowych. W praktyce oznacza to, że na przykład 19-letni student 300 plus nie dostanie, ale jego 23-letni kolega z niepełnosprawnością, który uczęszcza do szkoły dla dorosłych, już może zostać beneficjentem programu "Dobry start".

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Jakie są warunki?

Co warto podkreślić, udział w programie 300 plus nie jest ograniczony w żaden sposób kryterium dochodowym. Wniosek o wypłatę 300 plus należy złożyć drogą elektroniczną - nie ma możliwości wnioskowania na fizycznym dokumencie. Nie zmienia to faktu, że mamy wachlarz wyboru dróg elektronicznego wnioskowania o 300 plus:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczna.

Wnioski można składać do 30 listopada, jednak w ramach programu obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Złożenie wniosku jak najszybciej po otwarciu naboru - w lipcu lub sierpniu - to gwarancja wypłaty 300 plus do 30 września.

Natomiast wnioskujący w ramach programu "Dobry start" później, muszą liczyć się z dłuższym czekaniem na 300 plus. Jeśli złożymy wniosek o "Dobry start" we wrześniu, październiku lub listopadzie, będziemy musieli poczekać nawet dwa miesiące na wypłatę środków z programu. Oznacza to, że w skrajnym przypadku pieniądze z 300 plus dostaniemy dopiero w styczniu 2024 roku.

Jak wypełnić wniosek o 300 plus?

Wniosek o 300 plus nie wymaga od nas wielu danych, których nie posiadamy pod ręką - poza zaświadczeniem ze szkoły. Aby właściwie wypełnić wniosek o 300 plus, potrzeba zawrzeć w nim kilka kluczowych informacji. Przede wszystkim są to:

  • podstawowe dane dziecka i rodzica - imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo,
  • adres placówki, do której dziecko uczęszcza lub zacznie uczęszczać od września,
  • jeśli dziecko już zaczęło naukę - zaświadczenie ze szkoły,
  • w przypadku ucznia z niepełnosprawnością - zaświadczenie o niepełnosprawności dziecka.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | dobry start | świadczenie | pieniądze | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »