Zapomoga na dziecko. 1000 zł czeka na rodziców tylko przez 12 miesięcy

Becikowe to w dobie 500 plus już nieco zapomniane świadczenie. Wypłata 1000 zł jest jednorazowa, jednak w miarę możliwości warto się o nią postarać. Należy pamiętać, że są pewne warunki, które musimy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze. Jednym z nich jest kryterium dochodowe.

Becikowe to jednorazowa zapomoga wypłacana na urodzone żywe dziecko, choć może zostać przyznana także rodzicom dziecka, które urodziło się żywe, ale zmarło po porodzie. Po zapomogę mogą wystąpić rodzice dziecka - matka lub ojciec, ale także opiekun prawny czy też faktyczny. Warto podkreślić, że spełnianie tych warunków nie otwiera w pełni drogi do uzyskania zapomogi. Aby otrzymać becikowe, trzeba spełnić też inne kryteria. 

Reklama

Becikowe 2023. Jak dostać zapomogę 1000 zł na dziecko?

Dochody mają znaczenie przy przyznawaniu zapomogi. Nie otrzymamy 1000 zł na dziecko, jeśli dochód w rodzinie przekracza 1922 zł na osobę. Co ciekawe, możemy spełniać to kryterium, ale pieniędzy nie dostać. Wystarczy nie spełniać następnego warunku przyznania zapomogi, jakim jest pozostawanie matki pod opieką lekarza. Kobieta w ciąży powinna przynajmniej od 10. tygodnia jej trwania być pod obserwacją specjalisty (dotyczy jedynie biologicznych rodziców).

Prawo stawia dodatkowe warunki przed samotnymi rodzicami. Jeśli w pojedynkę wychowujemy dziecko, o becikowe możemy starać się wówczas, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Samotni rodzice nie muszą jednak się tym martwić, gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany (w przypadku gdy mowa o ojcu), sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka. Warunek ten nie obowiązuje również w przypadku, gdy sprawowana jest opieka naprzemienna.

Gdzie złożyć wniosek o zapomogę 1000 zł na dziecko? Sprawę z becikowym załatwisz w urzędzie

Aby otrzymać 1000 zł zapomogi na dziecko należy złożyć odpowiedni wniosek. Ten możemy znaleźć w sieci, ale również w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Zwykle to właśnie ten urząd jest miejscem właściwym do składania wniosków o becikowe, jednak można to zrobić również w ośrodkach pomocy społecznej. 

Do wniosku o zapomogę 1000 zł na dziecko należy dołączyć zaświadczenie, że przynajmniej od 10. tygodnia ciąża była pod obserwacją. W tym wypadku wystarczy karta ciąży uzyskana od lekarza. 

Co ciekawe, do becikowego prawo mają także cudzoziemcy. Do wniosku powinien być dołączony dokument poświadczający prawo do pobytu i wykonywania pracy w Polsce.

Becikowe nie będzie czekało wiecznie. Na wniosek masz 12 miesięcy

Od momentu narodzenia się dziecka biologiczni rodzice mają 12 miesięcy po zgłoszenie się o zapomogę. Jeśli przekroczą ten okres, becikowe bezpowrotnie przepada.

W lepszej sytuacji wnioskowania o becikowe są opiekunowie prawni, faktyczni i rodzice adopcyjni. Tych obowiązuje także termin 12 miesięcy, ale czas ten liczony jest od momentu przysposobienia dziecka. 

Wniosek o becikowe powinien zostać rozpatrzony w ciągu 1 miesiąca. Ustawodawca zastrzega sobie jednak okres 2 miesięcy w przypadku rozpatrywania wniosku o zapomogę dotyczącego szczególnie skomplikowanej sprawy. Po tym czasie becikowe powinno zostać przyznane. Pieniądze mogą do nas trafić na dwa sposoby - przelewem na podane konto bankowe  lub przekazem pocztowym. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: becikowe | zapomoga | dziecko | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »