Podatki z pracy za granicą dla "liniowca"

Podatnicy, którzy wybrali liniowy sposób opodatkowania dochodów płacą podatek według jednolitej stawki 19 proc. Jak przedstawia się jednak sytuacja w przypadku dochodów uzyskanych za granicą?

Rozliczenie podatków z pracy za granicą nie jest sprawą prostą, o czym przekonały się tysiące Polaków, którzy wyemigrowali za chlebem w ostatnich dwóch latach. Generalnie obowiązują dwa sposoby: metodą odliczenia i metodą wyłączenia, w zależności od umowy jaką wiążę Polskę w konkretnym krajem w zakresie unikania podwójnego opodatkowania.

Według jakich zasad powinni się jednak rozliczać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się według stawki PIT? Wyjaśnienie znajdziemy w najnowszym numerze "Gazety Podatkowej". Czytamy w niej, że "liniowców" obowiązują te same zasady co innych podatników rozliczających się z dochodów osobistych.

Reklama

W przypadku metody odliczenia, dochody z pracy za granicą sumuje się z dochodami uzyskanymi w Polsce i od łącznej kwoty oblicza się podatek według skali podatkowej. Od tak obliczonego podatku odejmuje się podatek zapłacony za granicą. Metodę tą stosujemy również, gdy podatnik nie uzyskał w Polsce dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Podatnik składa zeznanie PIT-36.

Jeżeli obowiązuje metoda wyłączenia, dochody z pracy za granicą są w Polsce wyłączone z podstawy opodatkowania i nie mają one wpływu na wysokość płaconych podatków w Polsce. Nie ma też obowiązku składania PIT-36.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | stawki | praca za granicą | podatnicy | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »