Właściwość placówek fiskusa pod względem VAT-u

Od 1 stycznia br. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wszystkie VAT-owskie deklaracje powinien składać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wszystkie, to znaczy nie tylko bieżące, ale też i dokumenty czy korekty dotyczące okresów rozliczeniowych upływających w starym roku.

Wraz z początkiem nowego roku doświadczyliśmy trochę zamieszania związanego ze zmianą właściwości miejscowej urzędów skarbowych, jeśli chodzi o rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług. W niektórych urzędach pracownicy nie potrafili udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie, do którego urzędu skarbowego VAT-owcy mają teraz składać zeznania podatkowe. Z drugiej strony były też i takie organy podatkowe, które stanęły na wysokości zadania i informowały podatnika o zmianach na piśmie, m.in. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Reklama

Decyduje miejsce zamieszkania

Jeszcze w 2015 r. to przepisy VAT-owskie określały właściwość organów podatkowych - zgodnie z art. 3 ustawy o VAT zasadniczo była ona przypisana ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych VAT-em. Jednak kiedy te czynności przedsiębiorca wykonywał na terenie, na którym działały dwa lub więcej urzędy skarbowe, obowiązywała właściwość z uwagi na miejsce zamieszkania (dla osób fizycznych) oraz na siedzibę (dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej).

Wraz z 1 stycznia 2016 r., to który urząd skarbowy jest dla VAT-owca właściwy, określa art. 17 Ordynacji podatkowej - jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według:

- miejsca zamieszkania - dla osób fizycznych, albo

- adresu siedziby podatnika - dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niepodsiadających osobowości prawnej oraz w przypadku spółek cywilnych.

Obecnie przepisy VAT-owskie regulują kwestię właściwości miejscowej już tylko w dwóch przypadkach, tj. kiedy przedsiębiorca nie ma stałego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy na terytorium Polski oraz gdy podatnik z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej i podmioty zagraniczne które na terytorium UE takiej siedziby nie mają, zostaną zidentyfikowani na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych, dla których państwem członkowskim konsumpcji jest Rzeczpospolita Polska. Przy pierwszej sytuacji odbiorcą dokumentów VAT-owskich będzie przede wszystkim Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, a przy drugiej Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

Korekty za grudzień już do "nowego" urzędu

Według art. 18a ww. ustawy, jeśli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Jednym słowem wszystkie deklaracje czy korekty sporządzane i składane po 1 stycznia 2016 r. muszą trafić do "nowych" urzędów skarbowych.

Katarzyna Miazek

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Urząd skarbowy | deklaracje podatkowe | zmiany w VAT | W starym | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »