GPW chce nowej strategii. Inwestorzy liczą na atrakcyjne IPO

Giełda Papierów Wartościowych chce w kwietniu przedstawić nową swoją strategię rozwoju do 2027 roku - poinformował jej prezes Marek Dietl. ​GPW liczy na ożywienie na rynku IPO, a wśród potencjalnych pierwszych ofert publicznych do 2024 roku wymienia Żabkę, Dr. Irenę Eris, Modivo i Oferteo. Rząd w 2019 roku przyjął strategię rozwoju rynku kapitałowego, która kończy się w grudniu 2023 roku.

- Kończymy wspólnie z Boston Consulting Group prace nad strategią rozwoju do 2027 roku. Chcemy ją przedstawić w kwietniu - powiedział prezes GPW Marek Dietl podczas konferencji The Polish Capital Market Development Days 2023.

GPW potrzebuje nowej strategii

- Mocny akcent położyliśmy na rozwiązania danowe, szczególnie wyjście poza wąsko rozumiane dane giełdowe, które już z dobrym wynikiem sprzedajemy. Drugi element, na który chcemy mocno postawić, jeśli rada nadzorcza zatwierdzi tę koncepcję, to usługi dodane dla emitentów. Dużo spędziliśmy z nimi czasu, dużo rozmawiamy z potencjalnymi debiutantami, widzimy, że wielu z nich jest gotowych na to, żeby dostawać o wiele więcej niż fakturę raz w roku od giełdy - dodał szef warszawskiej giełdy. 

Reklama

Marek Dietl zapowiedział też dalsze kroki w nowej strategii nad m.in. cyfryzacją aktywów niefinansowych i finansowych.

GPW zakłada cyfryzację aktywów niefinansowych i finansowych

- W tym, co już rozpoczęliśmy, przechodzimy do fazy wewnętrznych testów, a teraz, zgodnie z regulacjami europejskimi, które dopuszczają możliwość cyfrowej giełdy opartej o rozproszony rejestr. Tutaj się wzorujemy na szwajcarskiej giełdzie, my też chcemy mieć swoją cyfrową giełdę, widzimy w tym wiele korzyści, szczególnie dla naszej giełdy, gdzie jest całkiem sporo podmiotów o kapitalizacji poniżej 200 mln euro - powiedział Marek Dietl. 

- Chcemy też mocniej się rozpychać w świecie aktywów niefinansowych. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z tego, jak się rozwija nasz operator logistyczny, spółka jest już zyskowna, co jest najszybszym projektem od startu do zysku. Inne nasze inicjatywy też już kontrybuują do przychodów. Mozolnie odrabiamy zaległości covidowe, aktywnie sprzedajemy naszą technologię - dodał.

Prezes wskazał też na giełdę armeńską, której GPW jest akcjonariuszem.

- Rozmowy jasno wskazują, że barierą jest to, że tamtejsze firmy chciałyby być na giełdzie, ale chcą też mieć dobrą obsługę, bo nie wykształcił się w tamtym regionie jeszcze zasób profesjonalistów w różnych obszarach. Pracujemy nad wachlarzem usług. Szczegóły pokażemy w kwietniu - mówił. 

GPW czeka na atrakcyjne oferty IPO

Członkini zarządu GPW Izabela Olszewska ocenia, że na giełdzie widać obecnie pierwsze sygnały ożywienia pod względem wtórnych ofert publicznych (SPO), ale ma nadzieję, że być może już druga połowa tego roku będzie lepsza również pod kątem debiutów nowych spółek.

- Mamy nadzieję, że już druga połowa roku będzie lepsza pod względem liczby IPO, zobaczymy, czy pozwolą na to warunki makro. Z dostępnych publicznie zapowiedzi spodziewamy się potencjalnie w latach 2023-2024 dużych debiutów, w tym Żabki, Dr. Irena Eris, Modivo i Oferteo - powiedziała.

Izabela Olszewska przedstawiła najnowsze dane dotyczące udziału domów maklerskich w obrotach na rynku akcji GPW. Na koniec 2022 roku udział inwestorów zagranicznych wyniósł 64 proc., inwestorów indywidualnych 17 proc., a krajowych instytucji finansowych 19 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GPW | rynek kapitałowy | polska giełda | IPO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »