Orlen chwali się osiągnięciami. "Niewiele jest w naszym regionie takich firm"

Orlen podsumowuje ostatnie lata swojej działalności. Spółka przedstawiła raport dotyczący lat 2016-2023. "Obrany przed kilkoma laty kurs na budowę multienergetycznego koncernu jutra jest niezagrożony. Nie ma już odwrotu z drogi, której główne założenia przedstawiliśmy w zaktualizowanej w 2023 roku strategii" - pisze w liście otwierającym raport Daniel Obajtek, odwołany w czwartek ze stanowiska prezesa zarządu koncernu. Obajtek sprawował funkcję od 2018 roku.

W czwartek rada nadzorcza Orlenu podjęła decyzję o odwołaniu ze stanowiska prezesa Daniela Obajtka. "Orlen informuje, że rada nadzorcza spółki, po zapoznaniu się z pismem prezesa zarządu pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że 'oddaje się do dyspozycji rady nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji', postanowiła odwołać pana Daniela Obajtka z zarządu Orlen z upływem dnia 5 lutego 2024 roku" - poinformowano w komunikacie spółki.

Reklama

Krótko po tym, jak ogłoszono odwołanie, zaczęła się zapowiadana wcześniej konferencja, na której Orlen opublikował podsumowanie swojej działalności w ostatnich ośmiu latach. Koncern wskazał najważniejsze inwestycje z lat 2016-2023 i przypomniał założenia swojej strategii inwestycyjnej na lata 2023-2030. 

- To były trudne czasy. Nie były łatwe. To były czasy, gdy wybuchła pandemia, gdy cały świat zastanawiał się, w jaką stronę iść. To czasy zielonej transformacji. Nie cofniemy już tego - mówił na konferencji Daniel Obajtek. - I nie zmienimy świata ustawami. Zmienimy go biznesem. Ustawy mogą nam tylko pomóc - dodał.

Podsumowując swoje przemówienie na konferencji przekazał apel do polityków: - Niech ta klasa polityczna w końcu ocenia firmę poprzez rezultaty biznesowe. Bo ja nie jestem właścicielem Orlenu. Właścicielami są akcjonariusze.  

"Obrany kurs jest niezagrożony" - pisał zaś w liście otwierającym raport podsumowujący. "Nie ma już odwrotu z drogi, której główne założenia przedstawiliśmy w zaktualizowanej w 2023 roku strategii" - komentował w liście odwołany już prezes Obajtek.

Orlen broni fuzji. W tle prokuratorskie śledztwo

Na konferencji Daniel Obajtek odniósł się także do jednej z najgłośniejszych spraw związanych z koncernem z ostatnich lat, czyli fuzji z Lotosem. Sprawą przejęcia Lotosu przez Orlen w 2022 roku zajmuje się obecnie prokuratura. Jak podano we wtorek, w śledztwie, które wszczęła Prokuratura Okręgowa w Płocku, chodzi m.in. o podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby i wyrządzenia szkody nie mniejszej niż 4 mld zł. 

- W naszym społeczeństwie poprzez częste zmiany polityczne te wszystkie fuzje często okazały się niczym, nie dochodziły do skutku. Przedsiębiorstwa traciły swoją konkurencyjność, możliwości pozyskiwania kapitału. W ten sposób pozbyliśmy się tysiąca spółek. Tak stało się chociażby z przemysłem stoczniowym - wskazywał Obajtek. - To samo stałoby się z Lotosem. Pamiętacie państwo, ile razy Lotos musiał być dokapitalizowany. W 2020 roku Lotos zamknął się z wynikiem ujemnym. Tradycyjna rafineria z przerobem ropy tylko na paliwa nie miała racji bytu, to mówiło wielu ludzi. Tylko fuzja i połączenie mogło uratować grupę Lotos i uratować miejsca pracy. I to nie był tylko mój pomysł, takie pomysły pojawiały się już wcześniej, jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej - uważa Daniel Obajtek.

Koncern broni kontrowersyjnej fuzji takżę w raporcie podsumowującym ostatnie lata. Jak wskazuje Orlen, połączenie z Lotosem, a także z Energą i PGNiG, pozwoliło na powstanie koncernu multienergetycznego o wielkości "porównywalnej z innymi europejskimi gigantami, jak austriacki OMV, hiszpański Repsol, czy włoskie Eni". Pozwoliło także na "zintegrowanie całego łańcucha oil&gas w Polsce" - wskazuje Orlen. Jak podaje spółka, akwizycja tych trzech firm przyniesie korzyści biznesowe w wysokości 20 mld zł zw perspektywie następnej dekady. W 2023 roku było to 1,5 mld zł - podał na czwartkowej konferencji Daniel Obajtek.

"Synergie wynikające z połączenia Orlenu z PGNiG i Lotosem wzmocniły kompetencje grupy Orlen w obszarze wydobycia. Koncern uzyskał dostęp do zróżnicowanych źródeł ropy i gazu. Jako jeden duży, silny, multienergetyczny podmiot Grupa Orlen ma jeszcze mocniejszą pozycję na międzynarodowym rynku, co pozwala na znaczące wzmocnienie głosu Orlenu w rozmowach z liczącymi się w branży partnerami, a przede wszystkim - rozwijanie współpracy z nimi na korzystnych warunkach" - podsumowują autorzy publikacji. 

Tak zmienił się Orlen. Koncern przywołuje garść faktów

Jak przypomniano w publikacji, koncern w ostatnich latach przeprowadził szereg akwizycji. "Orlen przeszedł na przestrzeni ostatnich 8 lat transformację w koncern multienergetyczny, zdolny do szerokich inwestycji na rynku energetycznym. Taki kierunek rozwoju jest spójny z globalnymi trendami odchodzenia od źródeł energii opartych na jednym paliwie w stronę zrównoważonego miksu z przewagą OZE" - piszą autorzy raportu.

Dzięki "rozmachowi i kierunkowi działalności", jak określają to autorzy raportu, przychody koncernu zwiększyły się z poziomu 79,6 mld zł w 2016 roku do 277,6 mld zł w 2022 roku. Zysk netto spółki wzrósł w tym okresie z 5,7 mld zł do 33,6 mld zł (a więc niemal sześciokrotnie). Orlen zaczął też dużo więcej inwestować. W 2016 roku wysokość inwestycji wyniosła 4,7 mld zł, a w 2022 roku - 19,7 mld zł.

Orlen zaznaczył także, że w 2023 roku w rankingu Fortune Magazine zestawiającym 500 największych firm na świecie znalazła się na 216. miejscu, wyprzedzając takie koncerny jak Airbus, IBM czy Bayer. To awans o 238 pozycji względem 2015 roku.

Z koncernu paliwowego do firmy bez emisji

Orlen przypomina w raporcie także informacje dotyczące swoich planów związanych z zieloną transformacją. Koncern planuje osiągnąć neutralność emisyjną w 2050 roku. 40 proc. z 320 mld zł, które grupa chce zainwestować do 2030 roku, ma trafić na inwestycje w sektorach energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, biogazu i biometanu, biopaliw, elektromobilności i zielonego wodoru. 

Obecnie spółka ma w swoim portfelu 1,5 GW mocy wytwórczych pochodzących z OZE.

PKNORLEN

66,1200 0,0100 0,02% akt.: 23.02.2024, 17:51
  • Otwarcie 66,1100
  • Max 66,9700
  • Min 65,5600
  • Kurs odniesienia 66,1100
  • Suma wolumenu 2 185 340
  • Suma obrotów 144 720 351,41
  • Widełki dolne 59,5000
  • Widełki górne 72,7200
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »