Prezes PKN Orlen: Fuzja Orlenu i Lotosu coraz bliżej

Prawie 4 lata od podpisania listu intencyjnego - fuzja Orlenu i Lotosu jest bliżej jak nigdy wcześniej. Orlen ogłosił już listę partnerów, którzy przejmą część aktywów Lotosu. Był to wymóg konieczny Komisji Europejskiej. Teraz prezes Daniel Obajtek tłumaczy, co zdecydowało o wyborze Saudi Aramco, MOL, Unimot Investments i Rossi Biofuel.

Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen podczas konferencji prasowej tuż po ogłoszeniu partnerów Orlenu, którzy przejmą część aktywów Lotosu przed fuzją, powiedział, że "to historyczny dzień, ważny dla naszej gospodarki, ale też całego regionu".

- Polityka klimatyczna, presja regulacyjna - wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków. Tylko zdywersyfiowany podmiot, o połączonym bilansie może przeprowadzić taką transformację. To wymaga środków, zaangażowania i technologii. PKN Orlen uwzględnił to podczas tworzenia strategii: ten filar paliwowy, petrochemiczny, energetyczny i detaliczny. Rozpoczęliśmy duże procesy inwestycyjne - mówił. Przypomniał też, że są one związane z dekarbonizacją.

Reklama



- Uruchomiliśmy procesy akwizycyjne. Ale sporo akwizycji mamy przed sobą - zapowiedział i dodał, że przejęcie Grupy Lotos to krytyczny etap transformacjiOrlen otrzymał w listopadzie zeszłego roku zgodę Komisji Europejskiej na wydłużenie do 14 stycznia 2022 r. terminu na realizację środków zaradczych, które zobowiązany jest zrealizować w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos (poprzedni termin to był 14 listopada). Przejęcie Lotosu planowane jest na pierwsze półrocze tego roku.

Oto partnerzy Orlenu

Prezes PKN podkreślił, że "wcześnie mieliśmy zgodę KE". - Wiele miesięcy ciężkich negocjacji. Dziś mamy wydarzenie, które przejdzie do historii. Chcemy przedstawić partnerów, którzy nadadzą nam rozwój. To nie tylko spełnienie warunków zaradczych (KE). Strategiczny partner, który obejmie 30 proc. rafinerii w Gdańsku - to firma Saudi Aramco - powiedział Obajtek. Jak podkreślił jest to firma, która wytycza trendy w Europie i na świecie. - Saudi Aramco jest największym producentem ropy naftowej, liderem rozwoju nowoczesnej petrochemii, posiada dostęp do nowoczesnych technologii, tysiące opatentowanych rozwiązań, bazę badawczo-rozwojową na całym świecie - powiedział.

Obajtek zauważył, że Orlen podpisał trzy strategiczne umowy: w obszarze analiz i inwestycji w petrochemię. - Ta umowa jest bardzo ważna. Przemysł petrochemiczny ma długą przyszłość. Strona saudyjska posiada wiele rozwiązań, które są konieczne do zastosowania również u nas. Przez 13 lat w Europie zlikwidowano 30 rafinerii. Saudi Aramco konwersję na petrochemię ma ponad 25 proc. Kwestia nadpodaży paliw może być zdecydowanie rozwiązana. To najnowocześniejsze katalizatory, ale też wiele rozwiązań zeroemisyjnych. PKN ogłosił zeroemisyjność. Technologia na którą stać będzie mieszkańców, klientów i świat. Saudi posiada technologię, z której również będziemy korzystać - powiedział Obajtek.

Prezes PKN Orlen przypomniał też, że kolejna umowa obejmuje dostawy ropy. - Podpisaliśmy umowę na dostawę do 400 tys. baryłek dziennie. Zjednoczony koncern przerabia ponad 40 mln ton ropy, ta umowa to 20 mln ton ropy, która popłynie w różnych kierunkach: do rafinerii płockiej, do Możejek, do dwóch rafinerii czeskich. Ta ropa jest bardzo ważnym elementem w całym tym procesie. Musimy bardziej rozbudowywać petrochemię jeśli chcemy więcej ropy przerabiać. Jeśli chcemy mieć alternatywne paliwa - strona saudyjska jest w tym daleko posunięta. Niedługo musimy je implementować w gospodarkę, nie mamy na to czasu - dodał Obajtek.

Drugim partnerem w obszarze stacji paliw jest firma MOL. - Mamy zbyć ok. 400 stacji. MOL zbywa na rzecz koncernu 150 stacji na Węgrzech, ponad 40 stacji na Słowacji. Mają one podobny poziom EBITDA. Za pozostałe środki za sprzedaż stacji negocjujemy, jesteśmy bliscy końca negocjacji na pozyskanie ponad 100 stacji w regionie. Oprócz stacji, które odsprzedajemy i kupujemy - zostaje ok. 100 stacji Lotosu, które przejdą rebranding na markę Orlen - wyjaśnił prezes Orlenu

W obszarze asfaltu i logistyki - partnerem Orlenu jest polska firma Unimot.

- 4 lata temu jak zaczynałem ten proces, większość osób twierdziła, że to niemożliwe. Przez 30 lat polska gospodarka ponosiła straty w związku z tym, że nie wykorzystała potencjału tych dwóch firm. Dzięki wszystkim, którzy przyczynili się do tego procesu, udało się nam dość do tego momentu. Czasy pokazują, że ten kierunek jest słuszny, by przejść transformację, by utrzymać się na rynku. Stabilność gospodarki, regionu, wymaga nowych rozwiązań. To nie jest tylko biznes: to jest bezpieczeństwo gospodarcze, ale przede wszystkim naszych klientów. Chcemy produkować nowoczesne paliwa, inwestować w wiele obszarów - zapowiedział Obajtek. Dodał: - To był ciężki proces. - Nie poddamy się, skończymy ten proces i zajmiemy się kolejnym, byśmy stworzyli koncern z przychodami rzędu 200 mld zł - mówił prezes PKN odwołując się do przejęcia PGNiG.

Głos Saudi Aramco

Wiceprezes Saudi Aramco Mohammed Y. Al Qahtani, który odpowiada za downstream, przyznał, że w branży petrochemicznej, gazu i ropy - jesteśmy w chwili transformacji.

- W Aramco budujemy na nowo przyszłość downstreamu. Naszym celem jest zbudować branże petrochemiczną, która pokaże że to my jesteśmy jej liderem. Dzisiaj z dumą ogłaszamy nasze partnerstwo z PKN Orlen. To kolejny, kluczowy krok naprzód. Nasze relacje z PKN Orlen rozpoczęły się w 2016 r. - sprzedaż ropy pozwoliła Aramco wejść na rynku nadbałtyckie. Relacje kwitły, a partnerstwo ogłoszone dzisiaj powoduje, że z Orlenem będziemy pracować na wiele sposobów - mówił. Aramco nabywa 30 proc. w rafinerii gdańskiej, 100 proc. w sprzedaży hurtowej i udziały w sprzedaży paliwa lotniczego. - Podpisujemy memorandum o porozumieniu, co pozwoli nam wykorzystać możliwości w obszarze petrochemii, wypracować nowe ścieżki rozwoju - zapowiedział. Spółki postawią też na prace B+R. - Aramco to dzisiaj kluczowy gracz petrochemiczny na całym świecie. 400 tys. baryłek dziennie arabskiej ropy to potężny zastrzyk dla dobrze już działającego rynku energetycznego. To partnerstwo, które po prostu ma sens - powiedział.

MOL: jesteśmy sobie niezbędni

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy MOL Zoltan Aldott powiedział podczas konferencji prasowej zauważył, że "po tylu latach MOL znów jest uczestnikiem historycznych wydarzeń".

- Powołuje się kolejne partnerstwo międzynarodowe, co może mieć potężny potencjał. Gratuluję Aramco, że po wielu latach wraca z inwestycjami w Europie. Musimy się wspierać w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj nasze historie (Orlenu i MOL) się spotykają i otwiera się szansa, żeby podpisać porozumienie korzystne dla obu stron. PKN Orlen otrzymuje wejście na rynek węgierski i słowacki. Nasz region jest nie do wyobrażenia bez naszych dwóch firm. Mogę powiedzieć, że jesteśmy niezbędni w CEE. Ta współpraca, a jednocześnie konkurencja, zachęca nas cały czas do innowacji. Polska dla MOL to nie tylko 40 mln rynek. Chcemy współpracować. W lutym 2021 r. w nowej strategii wytyczyliśmy ambitne cele i zaczęliśmy transformację w MOL. Dzisiaj mamy już 4. akwizycję, gdzie zwiększamy nasz udział w regionie - nie możemy się doczekać, aby wejść już na rynek polski. Mamy przed sobą bardzo poważne zadanie. Wiemy dokąd świat podąża, wiemy że tylko przez ucieczkę do przodu możemy przetrwać. Sukces naszych firm to sukces Polski i Węgier. Wielkie oczekiwania mamy odnośnie do naszej współpracy z Orlenem - powiedział Aldott.

Sasin: Czas na większą ekspansję Orlenu

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych natomiast zauważył, że "to dzień na który czekaliśmy i na który pracowaliśmy od wielu lat".

- To jest projekt, który narodził się kilkanaście lat temu. Wtedy była to idea, która wydawała się bardzo trudna do zrealizowania. Idea, która nie było wiadomo czy uzyska zgodę UE ze względu na koncentrację rynku. Dopiero w 2016 r. te prace ruszyły - mówił Sasin dziękując prezesowi PKN Orlen za przeprowadzony proces fuzji.

- Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ten rozwój, który przeżywa Orlen i polski przemysł chemiczny i petrochemiczny. Ten nowy koncern paliwowo-energetyczny to jest wielka szansa dla Polski, by skutecznie zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami transformacji energetycznej, globalnymi zmianami w obszarze nowych źródeł energii. To jest szansa dla regionu. Dzięki z koncernem MOL Orlen będzie mógł wchodzi na nowe rynki środkowoeuropejskie. To już jest potężny terytorialny zasięg. Region potrzebuje szybkiego rozwoju, inwestycyjnego impulsu, dostępu do nowych technologii, aby móc gonić inne kraje europejskie - dodał. Wicepremier podkreślił, że "jest przekonany, że to współpraca, która ma sens. Nie tylko dla Orlenu, ale również dla Saudi Aramco". - Ta umowa i współpraca da wam satysfakcję, że to dobry biznes - mówił zwracając się do bliskowschodniego partnera biznesowego Sasin.

Wchodzimy na ostatnią prostą, by ten wielki projekt mógł zostać zrealizowany. Polska dołącza do krajów, którzy dysponują światowo rozpoznawalną marką - powiedział.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez Orlen m.in. pod warunkiem, że do niezależnego podmiotu trafi 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Nowy właściciel ma mieć prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie głównych produktów tj. diesla, benzyny, paliwa lotniczego. Oprócz tego, do podmiotu działającego na polskim rynku detalicznym sprzedaży paliw ma również trafić 80 proc. sieci stacji Lotosu (389 istniejących stacji paliw i 14 umów dzierżawy nowych stacji). Orlen zobowiązał się ponadto do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach. Środki zaradcze mają zapobiec nadmiernej koncentracji na rynku paliw w kraju - tego obawiała się KE.

Przedstawiciele Orlenu podkreślali wcześniej, że środki zaradcze nałożone przez KE chcą wykorzystać jako lewar do dalszego rozwoju, wchodzenie na nowe rynki geograficzne, produktowe, nawiązanie współpracy z partnerami z regionu a nawet poza regionem. Zaznaczali, że koncern stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna. Wiąże się to z ogromnymi wydatkami. Synergie, które powstaną w wyniku połączenia z Lotosem, mają uwolnić dodatkowe środki, które grupa przeznaczy na transformację.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek przekonywał, że w perspektywie 10-20 lat Lotos nie miałyby szansy funkcjonować samodzielnie w dotychczasowym układzie.

Prezes  podkreślał, że realizując środki zaradcze wskazane przez Komisję, najchętniej dokonałby wymiany konkretnych aktywów z konkurencją na podobne w innej części Europy. - Będziemy rozmawiać o tym z firmami w regionie i spoza regionu. Chodzi o aktywa równie atrakcyjne jak te, które my oferujemy. Nie wyobrażam sobie na przykład wymiany detalu, jeśli nie będę miał w danym miejscu hurtu. Musi być detal, dostęp do produktów, do sprzedaży hurtowej - informował w połowie 2020 roku.

Na przejęciu Lotosu, Grupa Orlen nie zamierza się zatrzymać. W maju 2021 r. Orlen, Grupa Lotos i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało porozumienie dotyczące struktury nowego koncernu multienergetycznego, którego budowa ma odbywać się w formule połączenia trzech spółek: PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

PKNORLEN

68,3400 0,7600 1,12% akt.: 10.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 67,8400
  • Max 68,9200
  • Min 67,8100
  • Kurs odniesienia 67,5800
  • Suma wolumenu 1 957 014
  • Suma obrotów 134 114 509,03
  • Widełki dolne 61,0600
  • Widełki górne 74,6200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

Równolegle do procesu łączenia z Grupą Lotos trwają przygotowania do przejęcia przez PKN Orlen Grupy PGNiG największego dostawcy gazu ziemnego w Polsce.

PGNIG

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

Orlen zaznaczał, że chce stworzyć podmiot o łącznych rocznych przychodach na poziomie około 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na około 20 mld zł.

"Pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych przyszły polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższał potencjałem europejskich konkurentów" - podawał PKN Orlen

LOTOS

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS PGNIG
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Lotos S.A. | fuzja Orlenu i Lotosu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »