Skarb Państwa chce przejąć Bogdankę. Oferta dla Enei już jest na stole

Enea otrzymała od Skarbu Państwa ofertę nabycia akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka". Grupa prowadzi wydobycie węgla kamiennego. Państwo chce odkupić wszystkie akcje górniczej spółki posiadane przez Eneę. Jak podaje spółka, wartość transakcji to prawie 990 mln złotych.

Enea poinformowała w poniedziałek o otrzymaniu oferty nabycia akcji Bogdanki. Akcje spółki chce kupić Skarb Państwa. List intencyjny w tej sprawie podpisano już w czerwcu ubiegłego roku. Skarb Państwa i Enea informowały, że transakcja ma być sfinalizowana do końca 2023 roku. 

Lubelski Węgiel Bogdanka (LWB) zaopatruje w węgiel przede wszystkim przemysł i energetykę zawodową, głównie na terenie wschodniej i południowej Polski. Grupa Lubelski Węgiel Bogdanka zatrudnia blisko 6 tys. osób. Bogdanka jest największym pracodawcą na Lubelszczyźnie. 

Reklama

Prawie miliard za kopalnię

Oferta, którą 21 sierpnia otrzymała Enea, zakłada nabycie przez Skarb Państwa pakietu 21 962 189 akcji. To blisko 65 proc. wszystkich akcji Bogdanki oraz wszystkie akcje znajdujące się w posiadaniu Enei. 

Cena ma wynieść 45 zł za akcję. To oznacza, że Skarb Państwa oferuje za odkupienie LW Bogdanka prawie 990 mln zł, podaje Enea. Cena za pakiet akcji LWB stanowiący własność Enei zostanie uregulowana w formie skarbowych papierów wartościowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji. 

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdził, że zgoda tego urzędu na przeprowadzenie tej transakcji nie jest wymagana - podał minister aktywów państwowych w treści oferty. Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła też stanowisko resortu, że transakcja jest zgodna z prawem dotyczącym ofert publicznych.  

To, czy Enea będzie mogła zaakceptować ofertę, zależy od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych - podała firma. 

Lubelski Węgiel Bogdanka - kurs akcji

W poniedziałek po publikacji komunikatu o ofercie akcje Bogdanki zyskiwały na Giełdzie Papierów Wartościowych. O godz. 14.36 akcje spółki zyskiwały 15,36 procent. Cena akcji wynosiła 39,2 zł.

BOGDANKA

34,8000 -0,1600 -0,46% akt.: 21.02.2024, 17:51
  • Otwarcie 34,9600
  • Max 35,1600
  • Min 34,8000
  • Kurs odniesienia 34,9600
  • Suma wolumenu 47 588
  • Suma obrotów 1 663 639,7400
  • Widełki dolne 31,4800
  • Widełki górne 38,4400
Zobacz również: COALENERG GREENX JSW

"Perspektywiczna spółka o kluczowym znaczeniu"

Nabycie przez Skarb Państwa akcji LWB jest istotne dla Polski z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - wskazywał resort aktywów państwowych w ubiegłym roku. Chodzi o zabezpieczenie kontroli nad strategicznym surowcem, jakim jest wciąż dla polskiej energetyki węgiel. Na węglu opiera się około trzech czwartych produkcji prądu w Polsce i znacząca część produkcji energii cieplnej. 

- Polska energetyka znajduje się w bardzo ważnym momencie. Przez kontrolowanie strategicznych aktywów wypracowujemy najlepszą, bezpieczną ścieżkę transformacji. Bogdanka to perspektywiczna spółka o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, a jej nabycie przez Skarb Państwa zabezpieczy interes Polski - mówił wtedy, podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego Jasek Sasin, minister aktywów państwowych.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »