Spadki na giełdach dane i Fed w oparach recesji
Notowania na amerykańskich rynkach poszły w dół. Analitycy analizują najnowsze dane makroekonomiczne w kontekście dalszych możliwych ruchów Rezerwy Federalnej USA. Inwestorzy analizują ryzyko globalnej recesji.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,55 proc. i wyniósł 31.145,30 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,41 proc. i wyniósł 3.908,19 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 0,74 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.544,91 pkt.
Strateg Morgan Stanley Michael J. Wilson obniżył swoje oczekiwania co do wzrostu zysku na akcję spółek w USA w tym roku, oceniając, że spowolnienie gospodarcze w USA prawdopodobnie będzie teraz większym problemem dla akcji, a nie rosnąca inflacja i jastrzębia polityka Fedu. W 2023 r. spodziewa się, że zyski firm spadną o 3 proc. nawet przy braku recesji.
"Sądzimy, że najbliższe kilka kwartałów będzie zawierało jedne z najistotniejszych korekt w dół prognoz wyprzedzających dla EPS, jakie widzieliśmy w ostatnich kilku cyklach w USA" - napisał Wilson w raporcie.
"Wielu inwestorów zastanawia się, czy na rynkach widzieliśmy już dno i czy wchodzimy w globalną recesję. Uważamy, że ryzyko recesji w globalnej gospodarce, zwłaszcza w przyszłym roku jest w rzeczywistości dość wysokie" - powiedział Grace Tam, doradca ds. inwestycji z BNP Paribas Wealth Management.
Instytut Zarządzania Podażą USA podał, że wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w sierpniu wzrósł do 56,9 pkt., wobec 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,4 pkt.
Raport ISM przyszedł po piątkowej publikacji ofert pracy, która również przekroczyła oczekiwania Wall Street, ukazując bardziej solidną kondycję gospodarki USA niż oczekiwano.
Najbliższe posiedzenie Fed będzie miało miejsce 20 i 21 września. Inwestorzy spodziewają się, że stopy procentowe zostaną podniesione o 75 punktów bazowych. Lepsze od oczekiwań dane gospodarcze mogą oznaczać, że bank centralny nadal będzie agresywnie działał w zakresie podwyżek stóp procentowych.
"Z pewnością wydaje się, że nastąpiła niewielka zmiana w miejscu, w którym Fed uważa, że stopy procentowe byłyby restrykcyjne. Przemówienie Powella w Jackson Hole wyraźnie wskazywało, że 2,5 proc. jest daleko od tego, gdzie restrykcyjny poziom stóp powinien się znajdować, biorąc pod uwagę dzisiejszą wysoką inflację" - powiedziała Anna Wong, główna ekonomistka ds. USA w Bloomberg Economics.
Bed Bath & Beyond spadł o 18,5 proc. po tym, jak w piątek dyrektor ds. finansowych sieci sklepów Bed Bath & Beyond Gustavo Arnal popełnił samobójstwo, skacząc z 18 piętra wieżowca "Jenga" na Manhattanie.
FedEx zniżkował o 2 proc. - Citi obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "kupuj".
DropBox zyskał 1,5 proc. Bank of America ustalił rekomendację dla akcji spółki na "kupuj".
W poniedziałek giełdy w USA nie działały ze względu na Święto Pracy.
Rentowność 10-letnich UST wzrosła o 16 pb. do 3,35 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji wzrosła o 16 pb. do 3,5 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -16 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 41 pb.
Dolar umacnia się o 0,35 proc. wobec koszyka walut do 109,91 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 86,96 USD za baryłkę, po wzroście o 0,1 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 2,99 proc. do 92,88 USD/b