Tańszy gaz dla piekarni. Senat proponuje, by przepisy rozszerzyć na spółdzielnie
Senat zgłosił w środę poprawki do ustawy rozszerzającej grupę firm uprawnionych do tańszego gazu. Chodzi o nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z poprawkami zgłoszonymi przez Senat, uprawnione do tańszego gazu byłyby też piekarnie prowadzone przez spółdzielnie.
W uchwalonej przez Sejm na początku lutego noweli przewidziano, że pomocą zostaną objęte podmioty, których podstawową działalnością jest produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Jeśli natomiast działalność piekarnicza jest poboczną dla przedsiębiorcy, to aby otrzymać wsparcie przychody z wyrabianego pieczywa muszą stanowi 50 proc. ogółu przychodów.
Zgodnie z poprawkami, które zgłosił w środę Senat, z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie, w przypadku których działalność piekarnicza nie jest główną działalnością, ani nie jest największym źródłem ich przychodów. Dotychczasowe przepisy, które wejdą w życie 1 kwietnia, nie uprawniałaby spółdzielni do otrzymania pomocy.
Podczas środowego posiedzenia plenarnego Senatorowie zgłosili do ustawy 3 poprawki.
Dwie z nich likwidują przyjęte w ustawie kryteria możliwości zastosowania ceny maksymalnej paliwa gazowego, w odniesieniu do spółdzielni prowadzących działalność piekarniczą. Tym samym z pomocy będą mogły skorzystać również spółdzielnie, w przypadku których działalność piekarnicza nie jest główną działalnością, ani nie jest największym źródłem ich przychodów.
Inna poprawka, za którą opowiedział się Senat, ma charakter doprecyzowujący. Jej celem jest wprowadzenie efektywnego sposobu raportowania o wydatkowaniu środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Chodzi o wypłaty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych w rozliczeniach z podmiotami z branży piekarniczej.