Wysokie ceny węgla pomogły. JSW z najwyższym wynikiem w historii

Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła w 2022 roku rekordowy wynik. Zysk netto sięgnął 7,6 mld zł. To najlepszy wynik w historii. Pomogły wysokie ceny węgla i koksu.

Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła w 2022 r. 7,6 mld zł zysku netto, co oznacza najlepszy wynik w jej historii - przekazał we wtorek po południu rzecznik firmy Tomasz Siemieniec. Wynik ten jest o 6,6 mld zł wyższy od zysku za 2021 r.

JSW. Wysoki zysk w niepewnych czasach

Jak powiedział, cytowany przez Siemieńca, prezes JSW Tomasz Cudny, 2022 r. pokazał, że firma potrafi sobie radzić w zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym. Prezes przypomniał, m.in. że nowa sytuacja geopolityczna w Europie wywołała niepewność u producentów stali, dając w marcu 2022 r. impuls do krótkotrwałego wzrostu notowań węgli koksowych do rekordowego poziomu ponad 600 dolarów za tonę (w kolejnych miesiącach cena ta systematycznie spadała).

Reklama

- W drugiej połowie roku zmagaliśmy się z drastycznym ograniczeniem produkcji stali w UE, wyłączaniem wielkich pieców, ograniczeniem dostępności portów morskich w warunkach nadpodaży koksu na rynku europejskim oraz niepewnością rozwoju sytuacji rynkowej w warunkach zagrożenia kryzysem energetycznym i rosnących kosztów - wyliczył Cudny.

Zmienne ceny węgla koksowego i koksu

- By sprostać tak dynamicznym zmianom, nieustająco aktualizowaliśmy cele Grupy Kapitałowej JSW tak, by przystawały do stale zmieniającej się sytuacji rynkowej. Nasze rekordowe wyniki finansowe, to głównie efekt ciężkiej pracy naszych pracowników oraz umiejętnego poruszania się po niestabilnym rynku węgla koksowego i koksu - uznał Cudny.

Spółka w informacji o wynikach przypomniała, że 2022 r. był również czasem tragicznych wydarzeń w kopalniach Pniówek i Zofiówka oraz Koksowni Przyjaźń.

Siemieniec zaznaczył, że mimo trudności wynikających z wystąpienia siły wyższej, JSW osiągnęła zaplanowane wydobycie węgla na poziomie 14,1 mln ton, o 0,3 mln ton węgla więcej, niż w 2021 r. Produkcja koksu wyniosła 3,2 mln ton - o 13 proc. mniej, niż rok wcześniej.

To ceny węgla i koksu skutkowały wyższymi przychodami

W 2022 r. w porównaniu do poprzedniego roku ceny węgla koksowego i koksu wzrosły odpowiednio o prawie 144 proc. i 72 proc. To skutkowało wyższymi o 91 proc. łącznymi przychodami ze sprzedaży w porównaniu do 2021 r., które sięgnęły prawie 20,2 mld zł.

W 2022 r. JSW wydała na inwestycje rzeczowe ok. 2 mld zł, o 48,8 proc. więcej, niż rok wcześniej. Inwestycje dotyczyły przede wszystkim rozbudowy i budowy nowych poziomów w kopalniach dla zapewnienia bieżących i przyszłych zdolności produkcyjnych. 

JSW

42,4900 0,3500 0,83% akt.: 09.06.2023, 17:51
  • Otwarcie 42,4800
  • Max 42,6900
  • Min 42,0000
  • Kurs odniesienia 42,1400
  • Suma wolumenu 366 613
  • Suma obrotów 15 553 363,27
  • Widełki dolne 38,2400
  • Widełki górne 46,7200
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG

Nakłady inwestycyjne pozostałych spółek grupy JSW wyniosły w 2022 r. 645,3 mln zł i były wyższe, niż rok wcześniej o ok. 85 proc. Nakłady te wiązały się m.in. z modernizacją baterii koksowniczej nr 4 w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz budową bloku energetycznego w koksowni Radlin.

Grupa JSW odkłada nadwyżki finansowe

Grupa JSW podkreśla, że w okresach koniunktury konsekwentnie odkłada część generowanych nadwyżek pieniężnych na specjalnie w tym celu utworzonym JSW Stabilizacyjnym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym ("FIZ").

W 2022 r. spółka zasiliła JSW Stabilizacyjny FIZ  kwotą 4,2 mld zł - na koniec 2022 r. wysokość aktywów netto funduszu wyniosła 4,9 mld zł. "Fundusz jest dla GK JSW polisą na przyszłość. Będzie wsparciem w okresie potencjalnej dekoniunktury. Pozwoli stabilizować płynność spółki, zapewniając jej utrzymanie oraz ciągłość prowadzonych procesów operacyjnych i inwestycyjnych" - wskazał Siemieniec.

Dodał, że znaczenie dla dobrych wyników grupy w 2022 r. miała konsekwentna realizacja przyjętej przed rokiem Strategii JSW na lata 2022-30: osiągnięto założone na 2022 r. cele operacyjne i finansowe, a także założenia strategii środowiskowej, dzięki której spółka planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

JSW odda część zysku w formie nadzwyczajnego podatku? KE naciska na Polskę

Przypomnijmy, że Komisja Europejska śle do polskiego rządu monity przypominające o konieczności wprowadzenia tzw. podatku od nadzwyczajnych zysków z rafinacji ropy i wydobycia węgla. Rosnące ceny surowców energetycznych spowodowały, że firmy z szeroko rozumianej branży energetycznej z całej UE osiągnęły nadzwyczajnie wysokie zyski w 2022 roku.

Wicepremier Jacek Sasin wyjaśnił niedawno, że  prace nad takim rozwiązaniem prowadzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych i Ministerstwem Finansów.

Rada UE zobowiązała państwa członkowskie (rozporządzenie z października 2022) do wprowadzenia podatków od nadmiernych zysków firm spółek zajmujących się wydobyciem i rafinacją ropy naftowej oraz wydobyciem węgla. Podatek, określany jako "składka solidarnościowa", dotyczy firm osiągających 75 proc. przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, z wydobycia węgla oraz koksu i ma, zgodnie z rozporządzeniem, wynosić co najmniej 33 proc. dodatkowych dochodów w 2022 i 2023 r., wynikających z wysokich cen surowców i energii.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jastrzębska Spółka Węglowa SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »