35 krajów w 2022 r. odłączyło internet obywatelom. Najczęściej była to kara z protesty

​Krajem, w którym władze decydowały się najczęściej odłączyć internet obywatelom w 2022 r. były Indie - wynika z raportu organizacji Access Now. W ubiegłym roku pozbawieni dostępu do sieci byli mieszkańcy 35 krajów, w tym Iranu, Etiopii oraz Ukrainy, co było spowodowane trwającą wojną.

Jak wynika z danych Access Now, w 2022 r. w celu zablokowania aktywności społecznej lub w ramach kontroli obywateli, władze 35 państw wyłączyły tymczasowo internet łącznie 187 razy. Był to wynik nieznacznie wyższy od tego z 2021 r. - wówczas 184 - lecz niższy od rekordowego 2019 r., kiedy to doszło do 213 takich sytuacji.  

Jednak w 2022 r. rekordowa była liczba państw, odkąd Access Now prowadzi swoje badania. W 2021 r. bowiem na odcięcie od sieci swoich obywateli zdecydowało się 34 kraje, w 2019 r. natomiast 33.

Odcięcie od internetu karą za protesty

Najczęściej na odłączenie internetu decydowały się Indie - w sumie 84 razy, czyli ok. 45 proc. spośród wszystkich przypadków. Na drugim miejscu znalazła się Ukraina - łącznie 22 przypadki, jednak to miało związek z trwającą wojną wywołaną przez Rosję, która przeprowadzała cyberataki na krytyczną infrastrukturę naszych wschodnich sąsiadów.

Reklama

Na trzecim miejscu znalazł się Iran, który odcinał internet swoim obywatelom 18 razy, co było związane z protestami społecznymi, będącymi odpowiedzią na zabójstwo Mahsy Amini przez tamtejszą "policję obyczajową". 

Najdłużej natomiast, bo aż 787 dni, bez dostępu do internetu pozostawali mieszkańcy Etiopii, a dokładnie rejonu Tigraj. Tak długi okres był związany z blisko dwuletnim konfliktem zbrojnym pomiędzy rządem kraju a lokalnymi władzami regionu.  

Wśród wymienionych powodów odcięcia od sieci, najczęściej odbywało się to z uwagi na protesty społeczne - 62 razy w 16 krajach. W 5 przypadkach w pięciu krajach internet był wyłączony na czas wyborów - Brazylia, Uganda, Turkmenistan, Kazachstan oraz Indie. Natomiast w 48 przypadkach, jak wskazuje organizacja, doszło do udokumentowanych naruszeń praw człowieka.  

Najczęściej blokowanymi stronami był Facebook i Twitter - po 13 razy. Następnie Instagram i Whatsapp - po 10 razy - oraz Google, które zablokowano 9 razy.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: internet | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »