Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską. Prezydent otwarty na deregulację i cyfryzację

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską, by omówić obywatelską inicjatywę "Sprawdzamy" oraz projekty deregulacyjne i rozwojowe. Jak relacjonuje szef InPostu, prezydent wyraził duże zainteresowanie tematami i wstępnie zadeklarował gotowość do podpisu ustaw z rekomendacją inicjatywy.

Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską. Prezydent i szef InPostu rozmawiali w poniedziałek 5 maja o deregulacji. W dalszej części spotkania Małgorzata Paprocka (Szef KPRP) rozmawiała z ekspertami Rządowego Zespołu ds. Deregulacji. Rafał Brzoska opublikował wpis podsumowujący wizytę w Pałacu Prezydenckim. 

Rafał Brzoska spotkał się z Andrzejem Dudą, tematem deregulacja

Rafał Brzoska opublikował na portalu X wpis. Szef InPostu poinformował o godzinnej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, dotyczącej projektów deregulacyjnych i rozwojowych w ramach inicjatywy społecznej. Jak relacjonuje, była to "dobra, godzinna dyskusja o inicjatywie społecznej sprawdzaMY, sposobie selekcji projektów deregulacyjnych i konkretnych projektach już złożonych na ręce rządu"

Reklama

Co więcej, Rafał Brzoska podkreślił duże zainteresowanie głowy państwa tematami obywatelskimi, takimi jak domniemanie niewinności podatnika, zatory płatnicze dotykające małych firm, przewlekłość sporów gospodarczych w sądach oraz inicjatywy związane z cyfryzacją. Prezydent miał wyrazić wstępną gotowość do podpisania ustaw, które otrzymają rekomendację inicjatywy społecznej. "Wierzę, że deregulacja i projekty rozwojowe są tymi, które powinny być wyjęte spod sporów politycznych" - zaznaczył Rafał Brzoska, dziękując wszystkim zaangażowanym.

Andrzej Duda nie skomentował jeszcze dyskusji z szefem zespołu deregulacyjnego. Kancelaria Prezydenta poinformowała jedynie, że spotkanie się odbyło, a po rozmowie z prezydentem do rozmowy włączyli się eksperci Pałacu Prezydenckiego. Szef KPRP Małgorzata Paprocka kierowała bowiem rozmowami z ekspertami Rządowego Zespołu ds. Deregulacji.

Wcześniej Donald Tusk mówił o deregulacji, jako procesie zmieniania ustroju Polski

Spotkanie Rafała Brzoski z Andrzejem Dudą to kolejny polityczny krok w stronę wdrożenia części deregulacji proponowanych przez stronę społeczną, której przewodniczy szef InPostu. Deklaracja złożenia przez prezydenta podpisu pod ustawami to ważne słowa w kontekście napięcia na linii premier-Pałac Prezydencki. 

Podczas niedawnego spotkania w sprawie deregulacji, które miało miejsce w czwartek, 24 kwietnia, premier Donald Tusk spotkał się ze stroną społeczną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, by omówić założenia rządowego programu deregulacyjnego.  "My zmieniamy ustrój Polski" - mówił wówczas szef rządu, odnosząc się do ambitnych planów uproszczenia i odciążenia systemu prawnego.  

Dodatkowo Donald Tusk podkreślił, że proces deregulacyjny nie dobiega do końca. "Ten proces nie zakończy się w czerwcu pakietem, który wspólnie wypracujemy" - deklarował premier. Dodał, że tylko w pierwszym etapie przygotowano 120 ustaw. "Te ustawy będą zmniejszały obciążenia, będą znosiły bariery, będą usuwały zbędne przepisy" - zapowiedział Tusk. Zaznaczył też, że część regulacji będzie bardziej złożona i czasochłonna, a inne stosunkowo proste. 

Premier rozpoczął spotkanie od podziękowań skierowanych do partnerów społecznych. Wskazując na symboliczne dwa przeciwległe stoły rządu i przedstawicieli inicjatyw obywatelskich i mówił o "bliskiej i intensywnej" współpracy. "Nie wszyscy prawdopodobnie zdają sobie sprawy, bo pracujemy jednak w dość dużej dyskrecji. To jest ciężka, ciężka harówa dotycząca setek, a czasami tysięcy spraw, które chcemy uprościć" - zaznaczył Donald Tusk, po czym dodał: "Tak masywnej zmiany de facto ustrojowej - bo w wielu dziedzinach życia zmieniamy ustrój - nie było od przystąpienia Polski do UE". 

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rafał Brzoska | Andrzej Duda | ustawa deregulacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »