"Apteka dla aptekarza" skierowana do TK. Jest decyzja Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach eksportowych, która zawiera regulacje dotyczące aptek. Chodzi o poszerzenie zasady "Apteka dla aptekarza". Zgodnie z nowym prawem, aptekę będzie mógł prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci, a jeden podmiot może mieć najwyżej cztery apteki. Prezydent zdecydował, że zgodność przepisów ze znowelizowanej ustawy z konstytucją ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach eksportowych.
  • W ustawie znalazły się też - w formie sejmowej "wrzutki" - przepisy nowelizujące prawo farmaceutyczne.
  • Chodzi o poszerzenie tzw. zasady "apteka dla aptekarza". 
  • Prezydent zdecydował, że konstytucyjność przepisów dotyczących tej kwestii zbada Trybunał Konstytucyjny.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Taką informację przekazała w piątek Polskiej Agencji Prasowej (PAP) prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Część przepisów ustawy zostanie jednak skierowana do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Reklama

Nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych rozszerza katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych. Ale ustawa zmienia nie tylko regulacje dotyczące prawa eksportowego. Są w niej także przepisy dotyczące tzw. zasady "apteka dla aptekarza". Właśnie tym przepisom przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny. 

Jak podała Paprocka, zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie znowelizowane przepisy Prawa Farmaceutycznego zostaną skierowane do TK w trybie kontroli następczej.

- Pan prezydent - z uwagi na wagę przepisów, korzystnych dla polskich przedsiębiorców, w szczególności dotyczących prowadzenia aktywności gospodarczej na Ukrainie - podjął decyzję o podpisaniu ustawy, która dotyczy głównie ubezpieczeń eksportowych - podała minister. Jak dodała: - Zmiany w Prawie farmaceutycznym zostały dodane w toku prac nad projektem w Sejmie. Pan prezydent zdecydował, że te przepisy zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Apteka dla aptekarza. O co chodzi?

Przepisy zmieniające prawo farmaceutyczne - dodane do ustawy o ubezpieczeniach eksportowanych - sprawiają, że utrudnione będzie tworzenie ogólnopolskich sieci aptek. Więcej o tej nowelizacji prawa farmaceutycznego pisaliśmy m.in. w tym artykule. 

Po zmianie prawa aptekę będzie mógł prowadzić jedynie farmaceuta (lub kilkoro farmaceutów). Jeden podmiot będzie mógł kontrolować nie więcej niż cztery apteki. Przekroczenie tej liczby może spowodować, że Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny cofnie zezwolenie na prowadzenie przejętej apteki i nałoży karę pieniężną. To będzie uniemożliwiało tworzenie nowych dużych ogólnopolskich sieci aptek oraz utrudniało rozwój obecnych - komentowali eksperci. 

Jak opisywaliśmy na łamach Interii, duże firmy z branży farmaceutycznej protestowały w sprawie nowych przepisów. Uniemożliwiłoby im to bowiem prowadzenie dotychczasowej działalności. Przedstawiciele branży alarmują, że może to doprowadzić do wzrostu cen leków lub pozwów dla Skarbu Państwa o wysokie odszkodowania.

Prezydent chce, żeby TK zbadał sprawę

Jak wskazała w piątek prezydencka minister, do kancelarii głowy państwa wpłynęła w sprawie "apteki dla aptekarza" ogromna ilość korespondencji - zarówno takiej wyrażającej poparcie dla rozwiązań, jak również wskazującej na zastrzeżenia. Paprocka dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia, poświęcone zmianom w prawie farmaceutycznym, z szerokim udziałem podmiotów zainteresowanych.

- Pan prezydent chciałby, aby Trybunał Konstytucyjny - jako jedyny uprawniony do tego organ - ocenił zgodność ustawy z Konstytucją, w szczególności pod kątem standardów stanowienia prawa - podała Paprocka. Zapowiedziała, że szczegóły będą komunikowane, gdy wniosek zostanie złożony.

W przypadku tej ustawy zgłaszano bowiem nie tylko merytoryczne wątpliwości. Nowelizacja prawa farmaceutycznego jest tzw. "wrzutką". Jak pisaliśmy w tym artykule, zmianę w formie autopoprawki do rządowego projektu ustawy zgłoszono w Sejmie, na posiedzeniu komisji sejmowych. Poprawkę przyjęto bez oceny skutków regulacji, bez konsultacji społecznych i przy negatywnej opinii Sejmowego Biura Legislacyjnego.  

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »