​Cała Polska rozlicza się z fiskusem. Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych

Od 15 lutego do 2 maja potrwa w tym roku okres rozliczeń deklaracji podatkowych za 2022 r. Przy czym składając PIT przez internet będzie można otrzymać zwrot podatku szybciej niż w przypadku zeznania papierowego złożonego w urzędzie.

Od środy 15 lutego podatnicy mają możliwość składania swoich deklaracji PIT za 2022 r. Okres rozliczenia z fiskusem potrwa w tym roku dłużej niż zazwyczaj, bo do 2 maja 2023 r. Przeważnie, poza ubiegłym rokiem, zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego należy przekazać do końca kwietnia, jednak z uwagi na układ dni w kalendarzu - ostatnie dni kwietnia wypadają w weekend - w bieżącym roku okres został przedłużony.  

Deklarację podatkową obowiązek mają złożyć wszyscy, którzy wykonywali pracę zarobkową lub prowadzili działalność gospodarczą w danym roku podatkowym. Nie musi to być pełny rok, wystarczy nawet dzień w ciągu 12 miesięcy. 

Reklama

Państwo pomoże w rozliczeniu PIT-u

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową piąty rok z rzędu udostępnią podatnikom platformy e-PIT oraz e-Deklaracja. Pierwszy serwis skierowany jest do osób rozliczających się przy pomocy formularzy PIT-37 lub PIT-38, tj. najczęściej pracowników. Drugi natomiast umożliwia rozliczenie podatków przedsiębiorcom rozliczającym się przy pomocy formularzy PIT-28 lub PIT-36. 

Za pośrednictwem platform będzie można internetowo złożyć swoją deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Dodatkowo na stronie e-PIT czekają wypełnione zeznania podatkowe na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Jednocześnie od 2023 r. MF i KAS pozwolą na przekazanie wersji papierowej swojego PIT-u w dowolnym urzędzie w Polsce, osobiście bądź listownie.  

Jak podkreśla resort finansów, osoby, które przekażą swoje zeznanie podatkowe drogą internetową mają szansę otrzymać zwrot podatku - o ile ten im przysługuje - szybciej, bo do 45 dni. Osoby, które zdecydują się na złożenie deklaracji w wersji papierowej do urzędu skarbowego, będą mogły liczyć na ewentualny zwrot do 3 miesięcy. 

Polski Ład a rozliczenie podatkowe

Na swojej stronie resort finansów poinformował, że "wprowadzone w 2022 r. zmiany podatkowe nie będą wpływały na sposób składania zeznań rocznych. Rozliczając swój PIT podatnik będzie składał PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji i rozliczał się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci".  

Należy także pamiętać, że w rozliczeniu podatkowym nie będzie można uwzględnić ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca 2022 r. W zamian za to podatnicy, dla których ta ulga mogła być korzystna, skorzystają z hipotetycznego podatku należnego.  

"Podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie, po złożeniu przez podatnika zeznania. Nie będzie to wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności. Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT. Pod uwagę będą brane wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje" - napisano na stronie MF.  

Ulgi podatkowe i "procent" dla OPP

Od 2023 r. nowością jest zwiększenie z 1 do 1,5 proc. przekazywanego podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Zmianie nie uległ za to sposób, w jaki wskazywało się odpowiednią organizację, mianowicie nadal należy wskazać ją przy pomocy numeru KRS w deklaracji PIT.  

W przypadku ulg podatkowych, to Polski Ład wprowadził kilka nowych, z których mogą skorzystać w tym roku podatnicy. Chodzi o m.in. ulgę na powrót, na zabytki, na prototyp, składki członkowskie na związki zawodowe czy ulgę na terminal.  

Jednocześnie zmiana prawa podatkowego nie doprowadziła do wykreślenia ulg, z których podatnicy korzystają od wielu lat. Nadal można skorzystać z ulgi na internetulgi na dzieci czy ulgi termomodernizacyjnej.  

Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »