Co ze stopami procentowymi? Dziś decyzja RPP
Większość ekonomistów nie oczekuje zmian stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na kończącym się w środę dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów Rada nie zmieni stóp procentowych.
- Nie oczekujemy zmiany stóp procentowych - mówi ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska. - Zakładamy, że choć nie zostało to powiedziane wprost, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Choć to formalnie pauza, to naszym zdaniem jest to koniec podwyżek, zwłaszcza że mamy spadki inflacji, na które RPP tak bardzo czekała - przekonuje ekspertka banku.
Podobnego zdania jest główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. - Myślę, że Rada Polityki Pieniężnej nic nie zrobi - mówi.
Przypomnijmy: w ubiegłotygodniowej rozmowie z Gazetą Polską prezes NBP Adam Glapiński wyraził nadzieję, że pod koniec 2023 r. będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych, ale "nie jest to obietnica, bo wszystko będzie zależeć od kształtowania się (inflacji - red). CPI i PKB".
Dodajmy, że dwa główne banki centralne na świecie zdecydowały się na kolejne podwyżki stóp. Europejski Bank Centralny (EBC) w miniony czwartek podniósł stopy o 25 pkt. bazowych (uzasadniając to faktem, że inflacja zbyt długo pozostaje na podwyższonym poziomie). Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), czyli amerykański odpowiednik RPP, również zdecydował się na podwyżkę o 25 pkt. bazowych. Tu również jako powód wskazano utrzymywanie się inflacji powyżej celu.
RPP ostatni raz podniosła stopy procentowe we wrześniu 2022 r. Od tego czasu główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc.
***