Czy Polska dołączy do tej grupy?

W Unii Europejskiej już 9 krajów zabroniło odmian genetycznie modyfikowanych na swoim terytorium. Niechęć do GMO w swiecie rośnie - twierdzą ekolodzy.

W Unii Europejskiej już 9 krajów zabroniło odmian genetycznie modyfikowanych na swoim terytorium. Niechęć do GMO w swiecie rośnie - twierdzą ekolodzy.

Przeciwnicy genetycznie modyfikowanej żywności piszą do prezydenta listy. Proszą, by Bronisław Komorowski nie podpisywał ustawy o nasiennictwie lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Maja Kurzyna, współorganizatorka akcji mówi, że pisanie listów to oddolna inicjatywa tysięcy osób. Idea narodziła się po tym, jak w piątek Senat przyjął ustawę o nasiennictwie bez poprawek. Przeciwnicy GMO podkreślają, że na nowych przepisach skorzystają tylko firmy działające w przemyśle produktów genetycznie modyfikowanych. Jednoosobowy organ w postaci Ministra Rolnictwa, wydający zgodę na uprawę konkretnych nasion jest w opinii obrońców konwencjonalnych upraw - systemem korupcjogennym.

Reklama

Maja Kurzyna podkreśla, że kontrowersje wokół ustawy to nie tylko znajdujące się w niej zapisy. Jej zdaniem, konieczna jest debata publiczna nad GMO w Polsce. Maja Kurzyna mówi, że razem powinno się przeprowadzić także kampanię edukacyjną, uświadamiającą społeczeństwu wady i zalety transgenicznych upraw i żywności. Przeciwnicy GMO podkreślają, że w Polsce brakuje przepisów dotyczących transgenicznej żywności, więc żadne przepisy nie uzupełnią luk znajdujących się w ustawie o nasiennictwie. Obrońcy konwencjonalnej żywności podkreślają, że w obecnej chwili na sklepowych półkach mogą znaleźć się nieoznakowane w żaden sposób produkty z GMO. Wszystkiemu winny jest brak ustawy o genetycznie modyfikowanych organizmach. Jej projekt od dawna jest w Sejmie, jednak prawdopodobnie w tej kadencji politycy już do niej nie wrócą.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: żywność | rolnictwo | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »