Daniel Obajtek: Pierwszy reaktor SMR powstanie w 2028 roku

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że w "ambitnych planach" Orlenu jest uruchomienie 76 SMR-ów (małych reaktorów modułowych) w 26 lokalizacjach do 2038 roku. Pierwszy miałby powstać już w 2028 roku

Mamy ambitny plan, by do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie - dodał.

List intencyjny na rzecz utworzenia studiów "energetyka jądrowa"

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Reklama

- Pierwszy SMR powstanie w 2028 r. To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania. Do 2038 r. mamy ambitny plan - 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach. To będzie największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, pochłonie dziesiątki miliardów euro - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w KPRM prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Gdzie zostaną zlokalizowane modułowe reaktory jądrowe?

Informacje na temat ich lokalizacji - jak dodał - mają być "przedstawione w pierwszej połowie roku". "Już pracujemy nad lokalizacjami, badamy te lokalizacje" - powiedział.

Podkreślił, że do takich inwestycji trzeba się przygotować, zmieniać firmy i dostosować świat nauki, który musi iść "równo z biznesem."

- Nie możemy myśleć tylko o aktywach, ale musimy również myśleć o kapitale ludzkim - podkreślił prezes Orlenu. Dlatego - jak zaznaczył - ważna jest współpraca Orlenu z uczelniami. Obajtek powiedział, że w wtorek co prawda Orlen podpisuje z kilkoma z nich list intencyjny, ale jednocześnie już teraz nawiązuje współpracę w zakresie badań, praktyk i współpracy w dużym zakresie.

- Musimy oprzeć się na polskich uczelniach, które mają doświadczenie. Część z nich może reaktywować to doświadczenie, część musi je na nowo budować, ale mamy na to czas - dodał Obajtek.

Obajtek: Trzeba zmieniać energetykę i tworzyć miks energetyczny

Prezes Orlenu mówił, że trzeba zmieniać energetykę i tworzyć miks energetyczny, co zapewni bezpieczeństwo Polsce.

- Niejednokrotnie widzę, że popełniany był wcześniej błąd - tworzone były badania, które kończyły się na etapie uczelni, nie szły dalej. I te błędy naprawiamy. Nauka ma służyć biznesowi, a biznes ma służyć nauce - dodał.

PKNORLEN

59,9700 -0,8300 -1,37% akt.: 25.09.2023, 17:51
  • Otwarcie 60,8000
  • Max 60,8500
  • Min 59,6800
  • Kurs odniesienia 60,8000
  • Suma wolumenu 1 779 160
  • Suma obrotów 106 947 790,09
  • Widełki dolne 54,7200
  • Widełki górne 66,8800
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | PKN Orlen S.A. | Daniel Obajtek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »