Reklama

Nie tylko dodatek węglowy. Można wciąż wnioskować o dodatkowe nawet 1500 zł na węgiel

Dodatek osłonowy wprowadzono pod koniec ubiegłego roku jako element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Pierwszy termin składania wniosków minął 31 stycznia 2022 roku i wiadomo, że złożył je wtedy co piąty uprawniony. Wiele wskazuje na to, że spora część Polaków zwleka z wypełnieniem wniosku. Ostateczny termin mija 31 października 2022.

Z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wsparcie dodatkiem osłonowym dotyczyć miało blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel rząd przeznaczył kwotę około 4,7 mld zł. Dodatek osłonowy wypłacają gminy, które otrzymały dotacje z budżetu państwa.

Dwie trzecie gospodarstw zwleka z dodatkiem osłonowym

Ostateczny termin mija 31 października 2022 r., a tymczasem zestawienie gospodarstw domowych, które skorzystały do tej pory z dodatku osłonowego (dane na koniec drugiego kwartału) zawiera zaledwie 2,59 mln beneficjentów, którym wypłacono zaledwie 1,47 mld zł.

Reklama

- W dalszym ciągu zachęcamy wszystkich którzy, jeszcze nie skorzystali do składania wniosków. Ważne jest dla nas to, aby każdy kto takiego wsparcia potrzebuje, miał taką możliwość - deklarują przedstawiciele resortu środowiska. 

Z kwoty podstawowej skorzystało około 1,39 mln gospodarstw (wypłacono około 0,7 mld zł). Kwotę podwyższoną w związku z ogrzewaniem węglem otrzymało około 1,2 mln gospodarstw. To mniej niż jedna trzecia uprawnionych.

Przypomnijmy, że jednoosobowe gospodarstwo domowe może wnioskować o 400-500 zł wsparcia (kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania) przy założeniu że dochód nie przekracza 2100 zł. Gospodarstwo 2-3 osobowe może liczyć na 600-750 zł, 4-5 osobowe otrzyma 850-1062,50 zł, a 6-osobowe i więcej - nawet 1150 zł-1437,50 zł. 

Przy czym pamiętajmy, że w gospodarstwach domowych powyżej jednej osoby również obowiązuje zasada limitu dochodowego - nie może on przekroczyć 1500 złotych miesięcznie w przeliczeniu na osobę.

Ile wynosi dodatek węglowy?

Tymczasem przygotował kolejną, jeszcze wyższą kwotę wsparcia. Jest to tzw. dodatek węglowy wynoszący 3 tys. zł i będący jednorazowym wsparciem gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest coraz droższy i niedostępny węgiel albo paliwo zawierające węgiel. 

Ustawę o dodatku węglowym Sejm przyjął 22 lipca 2022 r. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane do 30 listopada. Będzie można je składać elektronicznie lub na piśmie do urzędu gminy. Dodatek będzie wypłacany w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.

PGG stawia na opał w e-sklepie

W międzyczasie można spróbować nabyć węgiel opałowy przez internet. Od sierpnia cały węgiel z kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG) jest dostępny w sklepie internetowym spółki. Firma stawia na dystrybucję węgla przez e-sklep i deklaruje usprawnienie logistyki odbioru zakupionego surowca. 

Przy okazji PGG wprowadziła jednak limity sprzedaży węgla. Jeden odbiorca może kupić od 3 do 5 ton w zależności od kopalni. Na pniu wyprzedawane są dzienne urobki, a także zapasy ze zwałów. Wystarczy tylko powiedzieć, że sesje zakupowe we wtorki i czwartki, przyciągają każdorazowo nawet 650 tys. internautów.

Krzysztof Maciejewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »