Dokumenty i usługi pod ręką. Poznaj nowe funkcje w aplikacji mObywatel 2.0

Aplikacja mObywatel 2.0 to elektroniczne dokumenty i przydatne usługi publiczne, z których możemy korzystać w telefonie. Jest ona stale rozwijana, dlatego wciąż pojawiają się nowe funkcje, które ułatwiają nam załatwianie formalności i oszczędzają nasz czas. Historia pojazdu, Jakość powietrza czy Wybory – to tylko kilka z najnowszych możliwości aplikacji.

Prezentacja partnera

Aplikacji mObywatel powstała, aby odpowiadać na codzienne potrzeby obywateli i oszczędzać ich czas. O tym, że jest to dla Polaków ważne, świadczy fakt, że została ona pobrana ze sklepów Google Play i App Store już ponad jedenaście milionów razy! Od połowy lipca nastąpiła duża zmiana w aplikacji i teraz możemy korzystać z jej nowej wersji - mObywatela 2.0.

Nowa wersja powstała na podstawie badań, w których uczestniczyli zarówno stali użytkownicy mObywatela, jak i osoby, które z apki jeszcze nie korzystały oraz specjaliści z różnych dziedzin. Ich głosy zostały dokładnie przeanalizowane. W efekcie stworzono wygodne i praktyczne rozwiązania, które realnie ułatwiają życie. Warto dodać, że aplikacja stale się rozwija, a kolejne aktualizacje przynoszą nie tylko poprawki i udoskonalenia, ale także dodatkowe funkcje i nowe usługi oraz dokumenty.

Cyfrową rewolucję urzędów czas zacząć!

Odchodząca coraz bardziej w przeszłość tzw. papierologia, brak konieczności odwiedzania urzędów i wypełniania skomplikowanych druków oraz oszczędność czasu to jednak tylko część korzyści, wynikających z posiadania aplikacji mObywatel 2.0. To przede wszystkim możliwość błyskawicznego dostępu do wielu dokumentów oraz usług - wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Najważniejszym dokumentem w aplikacji jest mDowód, czyli pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości. Z jego pomocą, jeśli zajdzie taka potrzeba, wygodnie potwierdzimy naszą tożsamość - w banku, urzędzie, na poczcie, przychodni i wielu innych miejscach.

Teraz każdy z nas może wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Urzędnicy i pracownicy innych instytucji są zobowiązani respektować ten dokument. Jest to nie tylko łatwy, ale i bezpieczny proces.

Pamiętajmy, że mDowód nie zadziała tylko w dwóch przypadkach: składania wniosku o nowy dowód osobisty oraz w momencie przekraczania granicy kraju.

mObywatel 2.0: wielofunkcyjny asystent obywatela

Kolejnym wirtualnym dokumentem, z którego możemy łatwo korzystać jest mPrawo jazdy. To również elektroniczny odpowiednik plastikowego dokumentu, posiadający jednak dużo więcej funkcji, takich jak m.in. możliwość natychmiastowego sprawdzenia stanu punktów karnych.

Co więcej, przydatną opcją dla osób, które właśnie zdały egzamin na prawo jazdy, z pewnością okaże się możliwość wygenerowania Tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. To cyfrowy dokument, pozwalający wsiąść za kółko chwilę po zdanym egzaminie i prowadzić samochód bez konieczności czekania na plastikową wersję. Dotyczy kategorii AM, A, A1, A2, B, B1, B+E, T.

Pula elektronicznych wersji dokumentów jest o wiele większa: to różnego rodzaju legitymacje (w tym szkolne, studenckie, emeryta-rencisty czy potwierdzające uprawnienia zawodowe), Karta Dużej Rodziny (system zniżek i licznych uprawnień dla rodzin wielodzietnych) czy Diia.pl (dokument stworzony z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022).

Nowe funkcje od października

Ale to nie wszystko. W październiku w aplikacji pojawiły się nowe funkcje. Ucieszą się z pewnością kierowcy. Historia pojazdu to użyteczna funkcja dla tych, którzy chcą kupić samochód na rynku wtórnym. Można bowiem w aplikacji zweryfikować historię pojazdu i wiele innych o nim informacji, a dzięki temu potwierdzić wiarygodność oferty. Wystarczy w aplikacji mObywatel wpisać numer rejestracyjny oraz numer VIN samochodu.

Kolejną nową funkcją jest możliwość sprawdzenia, jaki jest stan powietrza w okolicy. Pomiary te prowadzone są w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Wystarczy pozwolić aplikacji na lokalizację, aby wskazała nam najbliższy punkt pomiarowy, a później zapisać ją, by na bieżąco sprawdzać stan powietrza w miejscu swojego przebywania.

Inną z nowości wprowadzonych w aplikacji w październiku jest funkcja Wybory. Dzięki niej szybko i wygodnie mogliśmy sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy, w którym możemy zagłosować, a także jakie są nasze dane w Centralnym Rejestrze Wyborczym.

Warto dodać, że wszystkie nasze dane w aplikacji chronione są przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców za pomocą najnowocześniejszych zabezpieczeń, takich jak specjalne certyfikaty bezpieczeństwa i szyfrowanie danych.

Aby cieszyć się pełną gamą funkcji dostępnych w mObywatelu 2.0, wystarczy posiadać profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód Aplikacja jest bezpłatna i warto tylko pamiętać, że należy ją zawsze pobierać wyłącznie z pewnych źródeł (oficjalnych sklepów Google Play lub App Store) oraz pamiętać o jej regularnych aktualizacjach. Tylko wówczas korzystanie z tego rozwiązania będzie przynosiło pełnię korzyści.

Aplikacja mObywatel 2.0 z każdym miesiącem jest udoskonalana, a kolejne funkcje zostały już zapowiedziane. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać m.in. opcji umówienia wizyty w placówce ZUS czy zastrzegania numeru PESEL. A zatem rewolucja cyfrowa trwa i zdecydowanie warto być z nią na bieżąco, śledząc kolejne nowości z aplikacji mObywatel 2.0

Prezentacja partnera

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »