Gminy nie chcą płacić za lokale dla eksmitowanych. "Drastyczne zubożenie przychodów budżetowych"

Samorządy zwracają uwagę na konieczność znowelizowania przepisów, które w przypadku eksmitowania osób z mieszkań spółdzielczych lub prywatnych, zobowiązują je do zapewnienia im najmu socjalnego. Gminy podkreślają, że po okresie pandemii problem narasta, lokali socjalnych brakuje, a to wszystko pogarsza ich sytuację finansową. W tej sprawie jedna z gmin w ubiegłym roku złożyła do Sejmu petycję.

Jak donosi portalsamorzadowy.pl, władze jednej z polskich gmin złożyły do Sejmu petycję w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Autorzy wniosku postulują zwolnienie gmin z obowiązku polegającego na zapewnieniu lokali przeznaczonych na najem socjalny dla osób, które zostały eksmitowane z mieszkań należących do wspólnot, właścicieli prywatnych i spółdzielni mieszkaniowych. 

Samorządowcy apelują o zmiany w prawie. Chodzi o opłacanie mieszkań eksmitowanych osób

Serwis donosi, że obowiązek opłacenia mieszkań osobom, które wcześniej zostały eksmitowane, coraz bardziej obciąża gminne budżety. Z danych GUS, które przytacza portal, wynika, że w 2019 r. ponad 150 tys. gospodarstw domowych czekało na najem lokali z mieszkaniowego zasobu gmin. Jednostki samorządu aż w jednej trzeciej tych przypadków miały zrealizować najem na podstawie sądowych wyroków eksmisyjnych

Reklama

Na poprawę sytuacji nie wpłynęło to, że zniesiono obowiązujący w czasie pandemii zakaz eksmisji. Odblokowało to drogę do realizacji roszczeń prywatnych właścicieli nieruchomości, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które domagały się eksmisji lokatorów. 

Niechlubny obowiązek jednostek samorządu terytorialnego

Autorzy petycji podkreślają, że w wielu przypadkach są narażeni na poniesienie jeszcze większych kosztów. "Jeżeli osobie uprawnionej do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na mocy wyroku gmina nie dostarczyła lokalu, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy" - stanowi art. 417 Kodeksu cywilnego. 

O tym, że zalegający z czynszem lokator jest problemem nie tylko właściciela mieszkania, lecz także gminy, pisała również "Rzeczpospolita". -  Jeśli sąd orzeknie nakaz eksmisji do mieszkania socjalnego, a gmina takiego lokalu nie jest w stanie zapewnić, musi wypłacić właścicielowi odszkodowanie - czytamy w dzienniku. 

Jak podkreśla portalsamorzadowy.pl, to wszystko wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej gmin. Autorzy wniosku mówią o "ograniczeniu możliwości faktycznego dysponowania przez gminy posiadanymi zasobami mieszkaniowymi i drastycznym zubożeniu gminnych przychodów budżetowych". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: eksmisja | lokal socjalny | samorządy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »