Nie segregujesz śmieci? Mandat to niejedyna kara, zapłacisz więcej

Od lipca zeszłego roku gminy rozpoczęły kontrole w związku z obowiązkiem segregowania odpadów. Choć w Polsce segregacja śmieci jest na stosunkowo wysokim poziomie, to wciąż nie brakuje osób, które nie przestrzegają zasad segregacji. Jaka kara finansowa grozi za nieprawidłową segregację śmieci?

Co grozi za nieprawidłową segregację śmieci?

Poziom ponownie wykorzystywanych śmieci z roku na rok jest coraz wyższy. Szacuje się, że w tym roku ma on wynieść 45 proc. Jeżeli dana gmina nie osiągnie wymaganego poziomu, to wówczas poniesie ona karę finansową. W sytuacji, gdy firma zajmująca się wywozem śmieci uzna, że w danym miejscu dochodzi do nieprawidłowej segregacji odpadów lub że w ogóle mieszkańcy bloków nie stosują zasad segregacji śmieci, to może ona zgłosić ten fakt do urzędu gminy.

Jeżeli gmina potwierdzi podejrzenia firmy wywożącej odpady komunalne, to może nałożyć karę finansową na właściciela posesji lub inną osobę odpowiedzialną za segregację śmieci. W praktyce w przypadku bloków występuje tzw. odpowiedzialność zbiorowa, co oznacza, że konsekwencje finansowe ponoszą wszyscy mieszkańcy bloku, bez wyjątków, pod postacią podniesionej składki za wywóz śmieci lub dodatkowych kar.

Brak prawidłowej segregacji śmieci może również wykryć Straż Miejska, która ma prawo nałożyć na właściciela posesji karę grzywny w postaci mandatu.

Reklama

Ile wynosi kara za brak segregacji odpadów?

Kary finansowe za nieprawidłowe segregowanie śmieci lub jego brak mogą wynosić od 2 do 4-krotności opłaty podstawowej. Kary te nie są jednorazowe i jeżeli mieszkańcy dalej nie będą przestrzegać zasad segregacji śmieci, to wówczas kara może zostać nakładana co miesiąc.

Znacznie wyższą karę finansową otrzymamy, jeżeli do standardowego pojemnika na odpady wyrzucimy odpady niebezpieczne lub elektrośmieci. Za wyrzucenie elektronicznych urządzeń do np. pojemnika na odpady zmieszane może bowiem grozić karą grzywny w wysokości nawet 5000 zł.

Mandat za brak lub nieprawidłową segregację odpadów może także nałożyć Straż Miejska, w maksymalnej wysokości 500 zł.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Aby uniknąć kar finansowych, trzeba pamiętać o podstawowych zasad segregacji śmieci. W Polsce śmieci segregowane są w pięciu pojemnikach: żółtym (na metale i tworzywa sztuczne), niebieskim (na papier), zielonym (na szkło), brązowym (na odpady biodegradowalne), szarym (na odpady zmieszane).

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne możemy wyrzucać różnego rodzaju plastikowe butelki, opakowania po produktach spożywczych, np. kartony po mleku, sokach, plastikowe torby, worki, reklamówki, folie aluminiowe, puszki, kapsle itp.

Do niebieskiego kosza na papier wyrzucamy opakowania z papieru, kartonu, tektury, różnego rodzaju gazety, papier, zeszyty, torby, worki papierowe. Do pojemnika na papier nie można natomiast wyrzucać zużytych chusteczek, ręczników, brudnego papieru lub zatłuszczonego, kartonów po produktach spożywczych, jak np. mleko, przecier pomidorowy.

Do pojemnika na szkło wyrzucamy butelki i słoiki po napojach oraz żywności, zawsze bez zawartości. Do zielonego pojemnika wbrew pozorom nie można wyrzucać potłuczonej ceramiki, porcelany, doniczek, szkła żaroodpornego, szyb okiennych, luster, szkła okularowego.

Do kosza na odpady biodegradowalne wyrzucamy wszelkiego rodzaju odpadki roślinne, gałęzie, trawę, resztki jedzenia, liście, kwiaty, ale jednocześnie do pojemnika BIO nie można wyrzucać resztek zwierzęcych, kości zwierzęcych, popiołu, oleju, ziemi.

Do kosza z odpadami zmieszanymi należy wyrzucać wszystkie te odpady, których nie możemy zakwalifikować do żadnego z ww. pojemników, z zastrzeżeniem, że do śmieci zmieszanych zabrania się wyrzucać odpady niebezpieczne, takie jak np. akumulatory, leki czy elektrośmieci.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odpady | śmieci | segregacja odpadów | segregacja śmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »