​Goldman Sachs widzi cztery kanały zagrożenia

Analitycy Goldman Sachs obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro i Wielkiej Brytanii. W ich ocenie, rosyjska inwazja na Ukrainę wpływa i będzie wpływać negatywnie na europejską gospodarkę głównie poprzez cztery kanały.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Po pierwsze, poprzez wyraźne zaostrzenie warunków finansowych obserwowane w ostatnich dniach. Po drugie, w skutek nałożonych sankcji, wycofywania się firm z rynku rosyjskiego i związanych z tym skutkami ubocznymi dla handlu.

Po trzecie, trwający obecnie wzrost cen energii może w znacznie większym stopniu niż początkowo przewidywano obciążyć gospodarstwa domowe.

Po czwarte, eksperci GS przewidują, że może dojść do ograniczenia produkcji w wyniku dalszych zakłóceń w dostawach energii z Rosji (co byłoby najbardziej odczuwalne przez Niemcy i Włochy).

Reklama

Te negatywne skutki prawdopodobnie będą łagodzone przez dodatkowe wsparcie fiskalne ze strony gospodarek europejskich. W ocenie GS, strumień środków miałby być ukierunkowany głównie na: próbę ograniczania gwałtownego wzrostu cen energii, obronność oraz wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.

Według szacunków GS, środki te prawdopodobnie zwiększą deficyty publiczne o około 1% i 0,5% PKB odpowiednio w krajach EMU4 (Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania) i Wielkiej Brytanii. Przełożyłoby się to jednakże na wsparcie wzrostu gospodarczego w 2022 r. o 0,4 pkt proc. w strefie euro (głównie w Niemczech) i o 0,1 pkt proc. w Wielkiej Brytanii.

Podsumowując, w ocenie GS, wzrost gospodarczy w strefie euro w 2022 r. ucierpi netto na poziomie 1,4 pkt proc., co przekłada się na rewizję wcześniejszej prognozy. Obecnie GS przewiduje, że wzrost PKB w tym roku w strefie euro wyniesie 2,9% (vs. 3,9% poprzednio), przy czym wzrost gospodarczy w II kw. ma być ujemny (głównie za sprawą Włoch i Hiszpanii).

Dla Wielkiej Brytanii, GS obniżył prognozę wzrostu na 2022 r. do 3,8% (wobec 4,7% wcześniej). Jednocześnie, ekonomiści Goldman Sachs podkreślają, że istnieje poważne ryzyko, że wraz z dalszą eskalacją konfliktu, europejska gospodarka spowolni jeszcze bardziej. Obecnie, w przypadku urzeczywistnienia scenariusza negatywnego, wzrost w eurolandzie, zdaniem GS, może spaść do 1,4% w 2022 r.

Goldman Sachs planuje zamknąć działalność w Rosji

Goldman Sachs poinformował w czwartek, że zamierza zamknąć działalność w Rosji - podała agencja Bloomberg.

Jak podała agencja Bloomberg, Goldman Sachs ogłosił, że - jako pierwszy duży bank na Wall Street - zamierza zamknąć swoją działalność w Rosji.

Według Bloomberga, Rosja nie jest szczególnie ważna dla biznesu GS. Na koniec 2021 r. ekspozycja kredytowa banku na ten kraj wynosiła 650 mln dolarów, z czego większość dotyczyła firm prywatnych.

Bloomberg podał także, że mimo iż bank opuszcza Rosję, nadal handluje długiem korporacyjnym firm z tego kraju. Bank tłumaczy, że pełni rolę animatora rynku i dzięki temu zmniejsza ryzyko jego klientów związane z tym rynkiem. Bloomberg podał także, że już przeniósł część swoich moskiewskich pracowników do Dubaju na ich prośbę o zmianę miejsca pracy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | Wielka Brytania | prognozy PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »