Ile zarabia szef NBP? Glapiński podał wysokość swojej pensji netto
Adam Glapiński poinformował podczas czwartkowego wystąpienia, że zarabia rocznie ok. 600 tysięcy złotych netto. Szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) miał także przygotowany wykres obrazujący, jak wyglądają zarobki innych prezesów banków centralnych i banków komercyjnych. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że Adam Glapiński zarabia więcej niż szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).
Szef NBP, Adam Glapiński, odniósł się do informacji o jego zarobkach. W poniedziałek pensje prezesa polskiego banku centralnego i szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej zestawił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
- Zarobki pana Glapińskiego są wyraźnie wyższe od zarobków jego odpowiednika w Stanach Zjednoczonych - stwierdził Tusk.
Przewodniczący PO powiedział też, że "prezes Adam Glapiński jest być może najdroższym prezesem świata, jeśli chodzi o banki centralne".
Jak wynika z informacji na stronie NBP, prezes banku zarobił w 2022 roku ponad 1,3 mln złotych brutto. Z kolei jeśli chodzi o zarobki szefa Fed, Jerome'a Powella, to sam zainteresowany stwierdził w rozmowie z inwestorem Davidem Rubensteinem że zarabia około 190 tys. dolarów rocznie. Po przeliczeniu na polską walutę daje obecnie około 815 tys. zł.
Do kwestii wysokości swoich zarobków w porównaniu z innymi prezesami banków centralnych odniósł się sam szef NBP, zapytany o to przez dziennikarzy.
- Pan Powell podał prawdopodobnie netto, to co przychodzi mu na konto, co najczęściej odnotowujemy. Ja na konto chyba mam, rocznie, jakby to podliczyć, coś około 600 tysięcy - podał Glapiński.
Wynagrodzenie brutto w Polsce podawane jest jako kwota przed odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotnej oraz podatku. W USA wynagrodzenie brutto także obejmuje podatek, jednak system ubezpieczeń społecznych jest w dużej mierze prywatny, więc pensja brutto nie obejmuje składki emerytalnej i zdrowotnej.
Prezes NBP przedstawił także wykres obrazujący zarobki innych prezesów w wybranych bankach centralnych:
- Najwięcej zarabia, i zawsze tak było, prezes banku szwajcarskiego (Szwajcarskiego Banku Narodowego, SNB - red.) - komentował Glapiński. - Polska jest tam, jak widzicie. Skromny, zielony słupek - powiedział, pokazując ostatnią pozycję na wykresie.
Wykres przedstawiony przez NBP prezentował zarobki dziewięciu prezesów w 2022 roku: banku centralnego Austrii, Danii, Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Włoch oraz Europejskiego Banku Centralnego. Z przedstawionych danych wynikało, że prezes SNB zarobił w 2022 roku niecałe 1,1 mln euro brutto. Szefowa EBC, Christine Lagarde, mogła liczyć na roczne wynagrodzenie w wysokości ok. pół miliona euro brutto.
oprac. Martyna Maciuch