Inflacja w listopadzie. GUS podał finalny odczyt
Inflacja konsumencka w listopadzie wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rocznym i 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym - wynika z finalnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,5 proc. rdr i 0,7 proc. mdm. Ostateczny odczyt dynamiki wzrostu cen jest więc nieco wyższy w ujęciu rok do roku.
GUS przekazał, że w ubiegłym miesiącu ceny konsumenckie rosły średnio w tempie 6,6 proc. rok do roku i 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.
Jak napisał GUS, w porównaniu z listopadem 2023 roku najmocniej rosły ceny w zakresie następujących kategorii: mieszkania (o 7,6 proc.), żywności (o 6,9 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 10,3 proc.). Z kolei w ujęciu rok do roku widocznie spadły ceny transportu - o 2,2 proc. i był to jedyny spadek cen wśród wszystkich kategorii.
W listopadzie br. w porównaniu z październikiem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 5,1 proc.), żywności (o 0,9 proc.), zdrowia (o 0,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,4 proc.). Niższe ceny odnotowano z kolei w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.).
W komentarzu na platformie X (dawny Twitter) ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że w Polsce wciąż dynamicznie rosną ceny usług. W listopadzie były one wyższe o 8,6 proc. w ujęciu rok do roku. Dodali, że ich zdaniem grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7 proc. rdr.