Inflacja w USA. Wskaźnik PCE spadł w listopadzie

Inflacja PCE w listopadzie br. wyniosła w USA 5,5 proc. rok do roku - podało amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych. Oznacza to spadek względem października, kiedy odczyt wskazał 6,1 proc. w relacji rocznej. Metodologia stosowana w przypadku wskaźnika PCE różni się od tej używanej do wyliczania poziomu inflacji konsumenckiej (CPI), choć jej cel jest niemal ten sam.

W listopadzie 2022 r. inflacja PCE wyniosła w USA 5,5 proc. w relacji rocznej - podało w swoim komunikacie Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych - red.). Jest to odczyt niższy od październikowego, który wyniósł 6,1 proc. rok do roku.  

Jednocześnie BEA odnotowało, że dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, a wydatki konsumenckie o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. 

Odczyt inflacji bazowej PCE wyniósł w listopadzie 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 4,7 proc. rok do roku. W październiku było to 5 proc. w relacji rocznej.  

Reklama

Różnica pomiędzy inflacją PCE a CPI

Inflacja PCE jest odmiennym wskaźnikiem od inflacji konsumenckiej CPI. Różni je przede wszystkim metodologia badania, choć w obu przypadkach odczyt wskazuje na wzrost cen towarów i usług, który dotyka konsumentów.  

Dla przykładu, inflacja CPI podsumowuje, jak wzrosły ceny dla konsumentów skupiając się na tym, o ile więcej zapłacili oni za dany produkt lub usługę w ujęciu miesięcznym lub rocznym. Wskaźnik PCE zbiera także dane o tym, jakie wydatki ponieśli konsumenci na konkretny produkt lub usługę, uwzględniając koszty pracodawców i państwa. 

Inną istotną różnicą jest to, kto prowadzi badania nad danym wskaźnikiem. W przypadku USA inflację CPI raportuje Bureau of Labor Statistics (Biuro Statystyk Pracy), natomiast inflację PCE Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych).

Inflacja w USA zaciągnęła hamulec

Ostatnie dane makroekonomiczne płynące zza oceanu mogą wskazywać na wyhamowanie inflacji w USA. Niższe odczyty wzrostu cen towarów i usług odnotowało również Biuro Statystyk Pracy, które wskazało, że inflacja CPI w listopadzie br. wyniosła 7,1 proc. rdr i była niższa od październikowej (7,7 proc. w relacji rocznej). 

W listopadzie spadła także inflacja producencka. Wskaźnik PPI wyniósł 7,4 proc. rok do roku wobec 8,1 proc. rok do roku odnotowanych w październiku. 

Te sygnały znalazły odzwierciedlenie w grudniowej decyzji o wysokości stóp procentowych podjętej przez Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), czyli amerykański odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe w grudniu wzrosły o 50 punktów bazowych. W trakcie czterech poprzednich posiedzeń z rzędu decydowano się na ich podwyżkę o 75 punktów bazowych. 

Aktualnie stopy procentowe w USA są najwyższe od grudnia 2007 roku. Znajdują się w przedziale od 4,25 do 4,5 proc.  

Alan Bartman

EUR/USD

1,0764 0,0039 0,36% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0763
  • Kurs sprzedaży 1,0765
  • Max 1,0810
  • Min 1,0725
  • Kurs średni 1,0764
  • Kurs odniesienia 1,0725
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | USA | inflacja USA | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »