Leczenie dzieci na NFZ. Czy rodzice muszą być ubezpieczeni?

Dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą korzystać ze świadczeń finansowanych przez NFZ, niezależnie od tego, czy są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez członka rodziny.

Zasady ubezpieczenia zdrowotnego nieletnich

Polskie dzieci przed ukończeniem 18. roku życia, są uprawnione do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gwarantuje to art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024, poz. 146).

Podobnie dzieci, które uzyskały status uchodźcy, są objęte ochroną uzupełniającą lub mają zezwolenie na pobyt czasowy.

Dodatkowo dzieci posiadające obywatelstwo polskie, które posiadają rentę rodzinną i zamieszkują na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii lub państwa członkowskiego EFTA, także mogą korzystać z prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Reklama

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia — czy jest obowiązkowe?

Chociaż każde nieletnie polskie dziecko ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, opiekunów lub innych bliskich, w dalszym ciągu podlega obowiązkowi zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Za dokonanie tej czynności odpowiedzialni są rodzice lub opiekunowie wszystkich dzieci do czasu rozpoczęcia przez nie realizacji obowiązku szkolnego, następnie uczniowie i dzieci przebywające w placówkach resocjalizacyjnych (opiekuńczych, wychowawczych, DPSach).

W przypadku tych ostatnich obowiązek przechodzi na opiekunów prawnych lub państwo.

Kto ma obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia?

Osobami odpowiedzialnymi jest w pierwszej kolejności jeden z rodziców lub opiekunów prawnych. Jeśli nie posiadają oni ubezpieczenia, obowiązek przechodzi na babcię lub dziadka.

Jeśli dziecko ma przyznaną rentę rodzinną, zgłoszenie do ubezpieczenia dokonuje ZUS. W przypadku dzieci przebywających w placówkach — zarządzający placówką. Jeśli dziecko uczęszcza do szkoły i z różnych względów nie posiada statusu zgłoszonego, obowiązek zgłoszenia przechodzi na szkołę.

Zatem nie ma konieczności, aby rodzice byli objęci ubezpieczeniem zdrowotnym — dziecko nadal otrzyma świadczenia zdrowotne, których potrzebuje.

Należy jednak pamiętać, że podmioty medyczne mogą żądać przedstawienia dokumentów, które potwierdzałyby objęcie dziecka ubezpieczeniem. Nie wpłynie to na ich decyzję odnośnie do udzielenia świadczeń, ponieważ nie mogą ich odmówić. Jednak konieczne jest określenie, z jakich środków dziecko ma być leczone.

Dzieci objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez swoich rodziców leczone są w ramach ubezpieczenia zdrowotnego danego rodzica. Z kolei dzieci niezgłoszone do ubezpieczenia leczone są z budżetu przeznaczonego przez państwo na ten cel.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia rodzica czy opiekuna nie powoduje zwiększenia stawki potrącanej z zarobków.

Bezpłatna opieka zdrowotna dla kobiet

Na analogicznych zasadach co dzieciom, również i kobietom w ciąży, w czasie porodu i w połogu przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Prawo to obejmuje także kobiety mające status uchodźcy, ochronę uzupełniającą czy przebywające w Polsce z zezwoleniem na pobyt czasowy.

KO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »