Masz szansę odziedziczyć pieniądze z ZUS. Nawet 60 tys. zł

ZUS pozwala na dziedziczenie środków z subkonta po bliskich. Pieniądze nie są jednak wydawane automatycznie, konieczne jest złożenie wniosku. Dopiero wówczas można otrzymać środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), które znalazły się w ZUS po reformie z 2014 roku. Średnia wypłata po zmarłych sięga 29 tys. zł.

  • Dziedziczenie środków z ZUS po bliskich jest możliwe. Nie każdy jednak ma do tego prawo.
  • Dziedziczeniu podlegają wyłącznie środki zgromadzone na subkoncie w ZUS lub składki w Otwartym Funduszu Emerytalnym.
  • Środki wypłacane w ramach takiego dziedziczenia to 29 tys. zł.

Wyniku reformy z 2014 roku ZUS przejął środki Z Otwartych Funduszach Emerytalnych. Niewielu o tym wie, ale te środki po zmarłych można dziedziczyć. Bliscy mają możliwość złożenia odpowiedniego wniosku. Dziedziczenie jest dopuszczalne tylko w określonej sytuacji.

Reklama

ZUS pozwala na dziedziczenie środków

Subkonto w ZUS stanowi część konta emerytalnego. Posiadają je urodzeni po 1968 roku, ale też osoby mające rachunek OFE. Z danych ZUS wynika, że na subkontach średnio zgromadzono po 29 tys. zł. Przeciętnie więcej mają kobiety, gdyż zebrały średnio po 29 555,32 zł. Natomiast panowie na subkontach w ZUS mają po 28 324,77 zł.

Wśród wszystkich roczników klientów ZUS największe kwoty zgromadziły osoby urodzone w latach 1958 - 1965. Na subkontach mają bowiem średnio po 60 tys. zł.

Jak odziedziczyć pieniądze z ZUS po zmarłych?

Dziedziczenie środków z ZUS odbyć się może tylko na wniosek. Odpowiedni formularz można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pismo złożyć można jedynie w określonej sytuacji. Money.pl wskazuje trzy przypadki:

  1. Jeśli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, wystarczy złożyć właściwy wniosek o wypłatę środków z subkonta, a wówczas OFE informuje o sprawie ZUS. Wówczas ten ma 3 miesiące na wypłatę środków wnioskodawcy.
  2. W wypadku, gdy zmarły osiągnął wiek emerytalny przed śmiercią, procedura jest prostsza i OFE w niej nie pośredniczy, bo środki zostały zapisane na subkonto w ZUS wraz z przejściem na emeryturę.
  3. Gdy zmarły w ogóle nie należał do OFE, sytuacja wygląda w zasadzie tak samo, jak w drugim wypadku.

Wedle prawa dziedziczenie środków po zmarłym dotyczy tylko osób wskazanych przed śmiercią. Jeśli wskazanie nie nastąpiło, środki z subkonta wchodzą w skład masy spadkowej.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | OFE | dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »