Mniej rejestracji nowych aut. "Spowolnienie gospodarcze zaczyna być faktem"

Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce spadła w ciągu trzech kwartałów 2022 roku o 9 procent rok do roku, a samochodów dostawczych o 17 procent. Zdaniem prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakuba Farysia, trzy kwartały tego roku pokazują, że spowolnienie gospodarcze zaczyna być faktem.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak podała firma KPMG Poland w raporcie przygotowanym wspólnie z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), po trzech kwartałach 2022 roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 317 tys. pojazdów. To o 9 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

"Klienci instytucjonalni do końca września br. zarejestrowali 223,2 tys. pojazdów, czyli mniej o 14 proc. rok do roku. W segmencie klientów indywidualnych w omawianym czasie zarejestrowano 93,5 tys. samochodów, o 5,2 proc. więcej niż w ciągu trzech kwartałów 2021 roku" - podano w opracowaniu.

Reklama

Jak dodano, producenci samochodów osobowych marek popularnych sprzedali w Polsce w analizowanym okresie 245 tys. pojazdów, tj. mniej o 12 proc. rok do roku. Z kolei w segmencie aut osobowych marek premium po trzech kwartałach 2022 r. zarejestrowano 72 tys. pojazdów, co oznacza wzrost o 2 proc.

"Spowolnienie gospodarcze zaczyna być faktem"

Według prezesa PZPM Jakuba Farysia trzy kwartały tego roku pokazują, że spowolnienie gospodarcze zaczyna być faktem. - Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość samochodów w Polsce jest kupowana do firm, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano o 9 proc. mniej samochodów osobowych i o 17 proc. mniej samochodów dostawczych, a liczba pojazdów ciężarowych pozostaje praktycznie na poziomie zeszłego roku - to widać, że przedsiębiorcy obawiają się nadejścia gorszych czasów - ocenił.

Jak wskazali autorzy raportu, spowolnienie jest widoczne także wśród samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. "Chociaż w tej kategorii odnotowano wzrost ich sprzedaży o 7,2 proc. rok do roku z wynikiem 128 tys. sztuk w trzech kwartałach 2022 roku, to dynamika wyraźnie mniejsza niż w ubiegłych kwartałach" - zaznaczyli.

- Najsilniejszy wzrost sprzedaży zanotowano w grupie samochodów elektrycznych. Do końca września 2022 r. sprzedano blisko 8 tys. tego typu aut, o 94,2 proc. więcej niż w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku. Wartości te potwierdzają stały trend rozwojowy na rynku pojazdów bateryjnych pomimo wyhamowania dynamiki wzrostu sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym - podał Mirosław Michna z KPMG Poland.

Dodał, że spośród napędów alternatywnych spadek - o 2 proc. rok do roku - odnotowano jedynie w liczbie rejestracji samochodów osobowych napędzanych LPG.

Spadek liczby rejestracji aut dostawczych

W trzech pierwszych kwartałach 2022 r. spadła też liczba rejestracji samochodów dostawczych - o 17 proc. rdr, do 46 tys. sztuk - wynika z raportu.

W 2021 r. liczba rejestracji nowych przyczep i naczep niemal się podwoiła i osiągnęła rekordowy poziom. 

Trzy kwartały 2022 r. przyniosły prawie 21 tys. nowych rejestracji przyczep i naczep, czyli o 12 proc. mniej rdr. Spadła również - o 4,4 proc. - sprzedaż motorowerów, których zarejestrowano 9,7 tys. - podano.

Autorzy raportu z KPMG i PZPM zwrócili uwagę, że od stycznia do września br. wyprodukowano w Polsce o 3,5 proc. więcej pojazdów samochodowych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Spadek odnotowano w produkcji samochodów osobowych - o 8,4 proc. rdr. Zarazem z fabryk w Polsce wyjechało w tym czasie o 23,1 proc. więcej samochodów dostawczych i ciężarowych niż przed rokiem.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »