Możesz mieć zadłużenie w ZUS i nawet nie wiedzieć. Jest prosty sposób, jak to sprawdzić
Zadłużenie w ZUS może przydarzyć się tym, którzy prowadzą firmę. Nie zawsze muszą mieć pojęcie o długu na koncie. ZUS informuje, w jaki sposób można sprawdzić, czy mamy zadłużenie, ale także czy mamy niedopłatę. W niektórych przypadkach możliwe jest także to, że to my dostaniemy pieniądze. 5 stycznia ZUS rozpoczął proces przesyłania informacji na temat stanu kont polskich przedsiębiorców. Odpowiednia wiadomość ze wskazaniem stanu konta jest dostępna w systemie.
- 5 stycznia ZUS rozpoczął wysyłkę informacji na temat stanów kont płatników składek.
- W korespondencji zawarta jest informacja na temat tego, czy na koncie wystąpiła nadpłata, niedopłata czy zadłużenie.
- Sposób na sprawdzenie tego, w jakim stanie są nasze rozliczenia z ZUS, jest bardzo łatwe - wymaga jedynie logowania.
Zadłużenie, ale także niedopłata lub nadpłata - możemy nie mieć pojęcia, że na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych brakuje pieniędzy lub czeka na nas zwrot. Sprawa jednak nie dotyczy każdego klienta instytucji, a jedynie osób, które prowadzą firmę. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się proces przesyłania informacji na temat stanu konta płatników składek. Sprawa dotyczy 3,3 mln kont w ZUS.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku rozliczali się i płacili składki ZUS, powinni otrzymać już informację na temat stanu swojego konta w tej instytucji. Na ich indywidualnych profilach na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) jest dostępna informacja o tym, jak wygląda stan naszego rozliczenia z ZUS. Aby go sprawdzić, wystarczy się zalogować do systemu.
- Sprawdzenie stanu swojego konta jest bardzo łatwe. Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z nami - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.
Po zalogowaniu się do PUE ZUS, jeśli jesteśmy płatnikami składek, powinniśmy znaleźć informację na temat tego, ile pieniędzy i w jakich kwotach przekazywaliśmy do ZUS w 2023 roku. W przypadku, gdy na koncie jest zadłużenie, na koncie będą widnieć informacje odnośnie tego, jaka kwota pozostała jeszcze do zapłacenia.
- My podajemy dokładnie, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2023 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty - wskazała rzeczniczka.
Może jednak zdarzyć się, że zamiast zadłużenia będzie nadpłata. To miła niespodzianka dla przedsiębiorcy. W takiej sytuacji są dwa wyjścia - płatnik składek może bowiem zdecydować się przekazać te pieniądze na poczet kolejnych składek ZUS, ale również może postarać się o wypłacenie tych pieniędzy na jego konto bankowe.
W zależności od wyboru ZUS albo pieniądze na koncie zostawi i wykorzysta w późniejszym czasie lub wyśle na rachunek bankowy przypisany do konta płatnika. Jednak w celu wysłania pieniędzy na konto konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza RZS-P.
Iwona Kowalska-Matis w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że płatnicy składek, których zadłużenie przekracza możliwości jednorazowej spłaty, mogą wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. W tym celu konieczne jest skompletowanie dokumentów i złożenie wniosku, ale rzeczniczka zapewnia, że w tym pomóc mogą specjalni doradcy.
- Wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów - zapewniła rzeczniczka.
Tylko na koniec I półrocza 2023 roku było zawartych aż 27 tys. takich układów o rozłożenie zadłużenia, co w porównaniu z analogicznym okresie rok wcześniej oznacza wzrost o 1/4. Największe problemy przedsiębiorcom sprawia rosnąca częściej niż zwykle płaca minimalna, ponieważ płacenie pensji pracownikom jest najwyższym priorytetem w przedsiębiorstwach. Często większym, niż odprowadzanie składek ZUS.
Przemysław Terlecki