Ponure wieści z ZUS. Problem dotyczy już prawie 1 na 5 osób, brakuje miliardów

ZUS ujawnił dane dotyczące zadłużenia jego klientów. Z ujawnionych informacji wynika, że z roku na rok wzrosła liczba osób, które męczy zadłużenie, a które jednocześnie są płatnikami składek w ZUS. Pod pojęciem płatnika składek mieści się zwykle przedsiębiorca - czy to pracodawca dla wielu osób lub osoba na jednoosobowej działalności gospodarczej. ZUS wskazuje, że obecnie z powodu zadłużenia tej grupy osób brakuje 19 mld zł. Jedni jednak zalegają z większą kwotą, a inni z zaledwie 1 groszem.

  • ZUS na koniec lipca 2023 miał zarejestrowanych 672 tys. zadłużonych płatników składek.
  • Nie wszyscy są w poważnym problemie, ponieważ wystarczy 1 grosz zadłużenia, by być wliczanym do puli.
  • Szybciej od liczby zadłużonych rośnie jednak kwota zadłużenia.

Niewesołe informacje docierają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że z końcem lipca 2023 w ZUS zarejestrowanych było 672 tys. płatników składek z zadłużeniem. Tak wysoka liczba oznacza, że względem 2022 roku doszło do wzrostu liczby osób zadłużonych w ZUS o 4 proc., ponieważ lipiec 2022 kończyliśmy z liczbą 648 tys. zadłużonych. Co gorsza, kwota do uregulowania rośnie jeszcze szybciej od liczby zadłużonych.

Reklama

Zadłużenie w ZUS rośnie nieubłaganie. Liczba zadłużonych także

Szybciej od liczby zadłużonych rośnie jednak kwota zadłużenia. Podczas bowiem, gdy w ciągu roku liczba zadłużonych wzrosła o 4 proc., kwota zadłużenia w 12 miesięcy urosła o niemal 1 mld zł. Z końcem lipca 2022 roku suma zadłużenia wynosiła bowiem niecałe 18 mld zł.

Na jeszcze gorszy aspekt zadłużenia zwraca uwagę Marek Niczyporuk, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQUI. Ten wskazuje na to, że zadłużenie 672 tys. płatników składek w sytuacji, gdy na koniec kwietnia 2022 zarejestrowanych w ZUS było 2,8 mln ich ogółu, oznacza, że niemal 1 na 5 przedsiębiorców ma problemy z długami. Warto jednak przypomnieć, że nie zawsze są to gigantyczne kwoty.

Zadłużeni nawet na 1 grosz. Nie wiadomo ilu dłużników zalega z małymi zobowiązaniami

Wśród 672 tys. zadłużonych płatników składek są także ci, których zaległości wynoszą 1 grosz, a także ci, którzy mogą nie zdawać sobie z zadłużenia sprawy, bo to wyniknęło z błędów w przekazywanych do ZUS dokumentach. Niestety nie wiadomo jednak, jak wiele osób jest właśnie w ten sposób zaliczanych do dłużników w grupie płatników składek.

Generalnie jednak winowajcą podwyżki kwoty zadłużenia w tym roku ma być wzrost opłat niezależnych od przedsiębiorcy. Płatników składek miały docisnąć podwójny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku czy też inflacja, ale i podwyżka składki zdrowotnej.

- W tym roku płaca minimalna była podwyższana dwukrotnie, a kolejna podwyżka nastąpi z początkiem 2024 r. Choćby z tego względu sytuacja zadłużonych płatników nie ulegnie poprawie. Nie można w nieskończoność przerzucać konsekwencji prowadzonej przez rząd polityki socjalnej oraz kosztów, które generuje inflacja, na przedsiębiorców - podsumował cytowany przez Business Insider Polska Marek Niczyporuk.

Jeśli nie możesz spłacić zadłużenia, uratuje układ ratalny. W ZUS jest ich coraz więcej

Ci, którzy nie mogą poradzić sobie z zadłużeniem, mają szansę na rozłożenie zobowiązania finansowego wobec ZUS i postarać się o układ ratalny. Na koniec I półrocza 2023 roku było zawartych aż 27 tys. takich układów, co w porównaniu z analogicznym okresie rok wcześniej oznacza wzrost aż o 1/4.

Zdaniem Marka Niczyporuka to przejaw tego, że płatnicy składek z roku na rok mają coraz większe kłopoty z płynnością finansową. Można się spodziewać, że największe problemy sprawia rosnąca częściej niż zwykle płaca minimalna, ponieważ płacenie pensji pracownikom jest najwyższym priorytetem w przedsiębiorstwach.

- Składki ZUS są płacone przez przedsiębiorców z wysokim priorytetem. Ważniejsze w hierarchii płacenia są zazwyczaj jedynie wynagrodzenia pracowników - mówi ekspert. Podkreśla jednocześnie, że uzyskanie układu ratalnego to procedura czasochłonna i skomplikowana.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie | ZUS | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »