Najnowsze dane o polskiej gospodarce. Wzrost PKB się rozpędza

Polska gospodarka urosła o 3,2 proc. rok do roku w drugim kwartale - podał GUS, potwierdzając wstępny szacunek sprzed dwóch tygodni. GUS podał również szczegółowe dane dotyczące struktury wzrostu. Wynika z nich, że polskie PKB wciąż rośnie głównie dzięki konsumpcji.

"Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2 proc. rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego)" - czytamy w komunikacie GUS.

W ujęciu kwartał do kwartału PKB Polski urósł w II kw. o 1,5 proc., zgodnie ze wstępnym szacunkiem.

Konsumpcja pozostaje wiodącą siłą napędową wzrostu PKB w Polsce

Spożycie w sektorze gospodarstw domowych (konsumpcja gospodarstw domowych) zwiększyło się o 4,7 proc. rdr. Spożycie ogółem wzrosło o 6,1 proc. rdr. 

Nakłady brutto na środki trwałe - czyli inwestycje - zwiększyły się o 2,7 proc. rdr. w II kwartale. Przypomnijmy, że w I kwartale miał miejsce spadek inwestycji o 1,8 proc. rdr. Mamy zatem do czynienia z odbiciem, ale wciąż to konsumpcja jest główną siłą napędową wzrostu gospodarczego w Polsce. Konsumpcja gospodarstw domowych dołożyła do wzrostu PKB w II kwartale 2,7 pkt proc., a inwestycje jedynie 0,4 pkt proc.

Reklama

"GUS potwierdził, że PKB Polski wzrósł w II kw. o 3,2 proc. r/r. Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych (+2,7 pkt.) i publiczna (+2,0 pkt.). Na wynikach ciążył spadek zapasów (-1,1 pkt.) i obroty z zagranicą (-0,8 pkt.). Inwestycje pozostają słabe (+0,4 pkt.)" - napisali na platformie X analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

"Inwestycje wzrosły o 2,7 proc. r/r. Spodziewaliśmy się ich spadku, wnioskując ze słabej produkcji budowlano-montażowej. Ale z drugiej strony mocno spadły zapasy, co sugeruje, że przy kolejnej rewizji plus na inwestycjach zamieni się w minus (+ korekta zapasów w górę)" - zauważyli ekonomiści Pekao.

"Wzrost PKB w całym 2024 r. wyniesie ok. 3,0 proc. r/r z większą szansą na zaskoczenie po wyższej niż po niższej stronie" - dodali.

Przyjęty w końcu kwietnia przez Radę Ministrów "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027" przewiduje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,1 proc. Takie też założenie co do tegorocznego wzrostu znalazło się w projekcie ustawy budżetowej na 2025 r. przyjętym 28 sierpnia przez rząd Donalda Tuska.

Minister finansów Andrzej Domański konsekwentnie podkreśla, że chciałby, by do najważniejszego silnika wzrostu gospodarczego, jakim obecnie jest konsumpcja, dołączyły też inne - w szczególności inwestycje. Dla tych ostatnich siłą napędową powinny stać się wkrótce środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycje w Polsce wkrótce "wrzucą piąty bieg"?

Optymizm w kwestii wzrostu dynamiki inwestycji w Polsce podsycają ekonomiści Pekao.

"Zapinamy pasy! W kolejnych latach czeka nas duże dopalenie inwestycji ze strony nowej klasy projektów - DUŻYCH transformacyjnych projektów inwestycyjnych. Będą one mocno skoncentrowane w kilku sektorach" - napisali eksperci Pekao na platformie X. Jak wskazują, od 2025 r. inwestycje będą stymulowane przed duże programy transformacyjne w zakresie modernizacji sił zbrojnych, infrastruktury transportowej czy zielonej transformacji. Według ekonomistów, inwestycje w te programy transformacyjne już w przyszłym roku będą opiewać na dodatkowych 100 mld zł ponad średnią z lat ubiegłych.

"Inwestycje w przyszłym roku wrzucą piąty bieg" - dodali eksperci Pekao w porannym raporcie z 29 sierpnia, wskazując na zapowiedzi ministra finansów podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowane zostały szczegóły budżetu na 2025 r. Przypomnieli w tym kontekście, że Andrzej Domański zapowiedział przeznaczenie 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie, a także wskazał na spodziewany wzrost inwestycji publicznych o 9,3 proc. rdr w 2025. Zdaniem Pekao, dynamika całkowitego wolumenu inwestycji "z pewnością wzrośnie o ponad 8 proc. rdr".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrost PKB | polska gospodarka | GUS | dane | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »