Reklama

NBP: Czy EBC znacząco wzmocni złotego?

Zdaniem członka zarządu NBP Andrzeja Raczko, obniżka stóp procentowych przez EBC nie powinna znacząco wzmocnić złotego.

Obniżka stóp procentowych przez EBC powoduje zwiększenie dysparytetu stóp pomiędzy Polską a strefą euro, ale zmiana ta ma znaczenie jedynie symboliczne. Dlatego trudno oczekiwać, że wywrze ona istotny wpływ na kształtowanie się kursu euro do złotego - ocenia członek zarządu NBP Andrzej Raczko.

- Z polskiej perspektywy obniżka przez EBC stóp procentowych powoduje zwiększenie dysparytetu stóp procentowych, ale zmiana ta - o 10 punktów bazowych - ma znaczenie jedynie symboliczne. Trudno zatem oczekiwać, że wywrze ona istotny wpływ na kształtowanie się kursu euro do złotego. Zmiany kursowe będą następowały raczej pod wpływem ocen rozwoju sytuacji gospodarczej Polski w relacji do perspektyw wzrostu w strefie euro - napisał Raczko w opinii dla "Rzeczpospolitej".

Reklama

"Wzrost gospodarczy w Polsce jest jednak związany głównie z sytuacją w Niemczech - ze względu na silne powiązania handlowe. Z kolei dynamika gospodarki niemieckiej będzie oddziaływać na wzrost w skali całej strefy. Wpływ decyzji EBC na kurs złotego nie jest zatem tak jednoznaczny, jak w przypadku relacji euro-dolar" - dodał.

Jego zdaniem nie należy również oczekiwać gwałtownego napływu kapitału do Polski ze względu na działania EBC, ponieważ istotna część płynności zostanie bezpośrednio zaadresowana i zasili wzrost akcji kredytowej w strefie euro.

- Może się okazać, że to nie decyzje EBC, ale pozycja Polski wśród rynków wschodzących naszego regionu będzie decydować o skali zagranicznych inwestycji w instrumenty finansowe denominowane w złotych. Należy również mieć w pamięci zmiany ryzyka politycznego oraz specyficzne czynniki krajowe, takie jak zmiany w systemie OFE - napisał.

Członek zarządu NBP wskazuje, że wyczekiwane z niecierpliwością decyzje EBC mogą być dla strefy euro źródłem impulsu prowzrostowego.

"Nie jest to jednak przesądzone i trudno teraz jednoznacznie ocenić, czy tak się stanie. Pozostaje uważnie śledzić reakcje rynków finansowych i przedsiębiorstw" - napisał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »