NIK wejdzie z kontrolą do KNF. "Zasadna i oczekiwana społecznie"

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zapowiedziała doraźną kontrolę w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej NIK wynika, że Izba zbada działania nadzoru w odniesieniu do podmiotów takich jak Ursus, Polnord, VeloBank oraz Polski Bank Apeksowy. "Izba uznaje taką kontrolę za zasadną i oczekiwaną społecznie" - czytamy w komunikacie NIK.

Dokładnie rzecz ujmując, kontrola obejmie nie tylko działania podjęte w odniesieniu do wspomnianych podmiotów przez KNF, ale także czynności podjęte przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) oraz "inne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego" - podał NIK.

Reklama

Działania związane z VeloBankiem pod lupą NIK

Pod koniec marca BFG informował o zamknięciu kolejnego etapu w procesie przymusowej restrukturyzacji (tzw. resolution) Getin Noble Banku, stworzonego przez Leszka Czarneckiego. Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r., biorąc pod uwagę notowanie przez ten bank strat rocznych nieprzerwanie od 2016 r. i poziom wskaźników kapitałowych poniżej wymaganych minimów, BFG podjął decyzję o przeniesieniu części działalności Getin Noble Bank do instytucji pomostowej - VeloBanku

Działania te były realizowane przez BFG w porozumieniu z KNF, ministrem finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim. Te cztery instytucje tworzą razem Komitet Stabilności Finansowej, odpowiedzialny m.in. za zarządzanie kryzysowe w polskim systemie finansowym.

Później przyszedł czas na szukanie kupca dla VeloBanku. Ostatecznie został nim amerykański fundusz Cerberus Capital Management, którego spółka zależna podpisała przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji VeloBanku za 375 mln zł. Cerberus ma też dokapitalizować VeloBank kwotą 700 mln zł. Transakcja zostanie sfinalizowana, jeśli Cerberus uzyska niezbędne zgody regulacyjne, m.in. od Komisji Europejskiej i KNF. Według BFG, jeżeli te warunki zostaną spełnione, VeloBank zostanie sprzedany Cerberusowi w połowie bieżącego roku.

Obecnie 51 proc. akcji VeloBanku jest w posiadaniu BFG, a 49 proc. należy do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), który tworzy osiem największych banków komercyjnych w Polsce: Alior Millennium, Pekao, Bank BNP Paribas, ING, mBank, PKO BP i Santander.

NIK skontroluje też działania KNF ws. Polskiego Banku Apeksowego i firmy Ursus

Jeśli chodzi o Polski Bank Apeksowy (PBA), o którym również wspomina komunikat NIK, to pod koniec 2023 r. wystąpił on z powództwem przeciwko KNF / Skarbowi Państwa, w którym dochodzi zapłaty kwoty ponad 50 milionów złotych. PBA twierdzi, że KNF wyrządziła mu szkodę, podejmując - z naruszeniem przepisów prawa - decyzję o odmowie wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności.

Słynny polski producent traktorów Ursus, obecnie w likwidacji, też ma historię zatargów z KNF - już w 2021 r. spółka domagała się (bezskutecznie) wszczęcia prokuratorskiego dochodzenia w sprawie rzekomego tworzenia fałszywych dowodów oraz podejmowania działań przeciwko spółce przez osoby działające w imieniu KNF.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Najwyższa Izba Kontroli (NIK) | kontrola | KNF | VeloBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »