Nowe terminy wypłat 500 plus od czerwca. ZUS przydzieli ci datę, tak możesz ją sprawdzić

500 plus z nowymi terminami wypłat. Od 1 czerwca zaczyna się nowy okres rozliczeniowy dla programu Rodzina 500 plus, co dla niejednej rodziny pobierającej świadczenie na dzieci, może to oznaczać przydzielenie nowego terminu wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Oto jakie terminy wchodzą w grę i jak możecie sprawdzić, kiedy spodziewać się przelewów z ZUS.

500 plus na nowy okres rozliczeniowy zacznie obowiązywać już niebawem. Od 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie już zajmował się programem Rodzina 500 plus w ramach okresu 1 czerwca 2023 - 31 maja 2024. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli składać wniosków - wręcz przeciwnie. Te wciąż będą przyjmowane, jednak rodzice powinni liczyć się z tym, że poczekają, część świadczenia może nawet przepaść, a przede wszystkim - może zostać im przyznany nowy termin cyklicznych wypłat.

Reklama

500 plus z nowym terminem wypłat z ZUS. Część rodzin musi się na to przygotować

Generalnie 500 plus wypłacane jest zazwyczaj w tych samych terminach w kolejnych rozdaniach programu. Od nowego okresu rozliczeniowego, który zaczyna się z początkiem czerwca, zacznie obowiązywać nowe przydzielenie terminów wypłat 500 plus z ZUS. Nie będą mu podlegać jednak wszyscy beneficjenci 500 plus. Ci, którzy odpowiednio wcześnie złożyli wniosek o 500 plus, zachowają swój dotychczasowy termin.

- Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów - oświadczyła Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Jakie są terminy wypłat 500 plus? Jest 10 dat, które obowiązują w kolejnych latach

Poszczególne terminy wypłat świadczenia 500 plus dla beneficjentów to następujące daty:

 • 2. dzień miesiąca,
 • 4. dzień miesiąca,
 • 7. dzień miesiąca,
 • 9. dzień miesiąca,
 • 12. dzień miesiąca,
 • 14. dzień miesiąca,
 • 16. dzień miesiąca,
 • 18. dzień miesiąca,
 • 20. dzień miesiąca,
 • 22. dzień miesiąca.

Co ważne, jeśli w dany dzień miesiąca, kiedy przewidziany jest termin wypłaty 500 plus, wypada święto lub niedziela, pieniądze wypłacane są dzień wcześniej. Przydzielony przez ZUS termin wypłaty 500 plus obowiązuje przez cały okres rozliczeniowy. Możemy go zachować, jeśli złożyliśmy odpowiednio wcześnie wniosek o świadczenie.

Jak sprawdzić, kiedy dostanę 500 plus? ZUS udostępnia te informacje

Przydzieloną nam przez ZUS datę wypłat 500 plus możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że beneficjent programu posiadający konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS wejdzie na swój profil. Tam w wykazie świadczeń wystarczy znaleźć 500 plus i wejść w zakładkę, by sprawdzić, kiedy możemy spodziewać się wypłaty świadczenia 500 plus z ZUS.

Kiedy złożyć wniosek o 500 plus? Najlepszy okres już minął

Najlepiej, by wnioskodawcy nie czekali za długo ze złożeniem wniosku. Najkorzystniejszy czas na zgłoszenie się po 500 plus minął z końcem kwietnia. Jeśli jednak wniosek o 500 plus wpłynie w maju, w czerwcu pieniędzy co prawda nie będzie, ale w lipcu pierwsza wypłata w nowym okresie rozliczeniowym pojawi się z wyrównaniem za czerwiec.

Z kolei wniosek złożony w czerwcu, to pieniądze wypłacane od sierpnia z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Ci, którzy zgłoszą się po świadczenie w lipcu, dostaną pieniądze od września, ale z wyrównaniem już tylko od lipca. Natomiast ci, których wniosek o 500 plus do ZUS wpłynie w sierpniu, otrzymać mają pieniądze w październiku, ale z wyrównaniem od sierpnia. W ten sposób można stracić nawet 1000 - 1500 zł ze świadczenia, które zachowalibyśmy, przy złożeniu wniosku o 500 plus do końca kwietnia.

Przypomnijmy więc, jak wygląda schemat wypłat po złożeniu wniosku o 500 plus w wybranych terminach:

 • od 1 do 30 czerwca 2023 - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek do końca kwietnia 2023,
 • od 1 do 31 lipca 2023 - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w maju 2023 (z wyrównaniem za czerwiec),
 • od 1 do 31 sierpnia 2023 - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w czerwcu 2023 (z wyrównaniem za czerwiec),
 • od 1 do 30 września 2023 - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w lipcu 2023 (z wyrównaniem od lipca),
 • od 1 do 31 października 2023 - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w sierpniu 2023 (z wyrównaniem od sierpnia).

Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Wystarczy ci tylko tylko komórka z aplikacją mZUS

Wnioski o 500 plus przyjmuje i rozpatruje ZUS. Nie ma możliwości papierowego wnioskowania o pieniądze z programu. Wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mogą złożyć wniosek o 500 plus na cztery sposoby:

 • przez platformę PUE ZUS, gdzie można też znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
 • przez złożenie dokumentów za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji,
 • przez Emp@tia, czyli oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
 • przez aplikację mZUS, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | ZUS | wypłata | termin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »