Nowy zakaz w UE. Od 1 stycznia tego już nie kupisz
Nowy zakaz Unia Europejska wprowadzi od 1 stycznia 2025 roku. To efekt przyjęcia przepisów z lipca. Zakaz dotyczy jedynie działalności dentystycznej i sprawia, że stomatolog nie będzie już mógł sprzedawać jednego produktu.
- Nowy zakaz zacznie obowiązywać od od 1 stycznia 2025 roku.
- Wycofane zostaną plomby amalgamatowe. Tych sami jednak w Polsce już od dwóch lat nie mamy.
- Zakaz dotyczy także części lamp, a z amalgamatem łączy je produkcja z użyciem rtęci.
Nowy zakaz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Większość krajów Unii Europejskiej wprowadzi go tego dnia, a część nie i wśród nich jest też Polska. Dlaczego? Bo w Polsce ten zakaz obowiązuje już od ponad dwóch lat.
Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej niemożliwe będzie zakupienie plomby amalgamatowej. Polska pod tym względem wybiła się przed szereg, ponieważ amalgamat został w Polsce zabroniony wcześniej w październiku 2022 roku.
Amalgamat jest materiałem dentystycznym stosowanym szeroko jeszcze w ubiegłej dekadzie. Czarne plomby, które niedawno dentyści zakładali pacjentom, to właśnie amalgamat.
Wypełnienie ubytków w zębach amalgamatem szczególnie chętnie stosowano w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Amalgamat zaczęły jednak wypierać jasne plomby utwardzane światłem lub chemią. Wprowadzenie zakazu amalgamatu przesądziło to, że w składzie zawiera rtęć. To natomiast pierwiastek groźny dla środowiska, więc problematyczne stało się utylizowanie czarnych plomb.
Portal infodent24.pl wskazuje, że wedle amerykańskich badań w 2017 roku amalgamat stosowano w co piątym wypełnieniu, a w 2022 roku było to już niecałe 6 proc. wypełnień. I choć plomby amalgamatowe odchodzą do lamusa, wciąż najmniej zamożni pacjenci częściej kupują właśnie ten typ wypełnienia.
Stomatologowie wskazują na alternatywy dla amalgamatu. Te są tylko nieznacznie droższe, ale bardziej estetyczne, trwalsze i co najważniejsze - nie zawierają rtęci w składzie.
Unia Europejska wprowadza nowy zakaz od początku 2025 roku, ale nieliczne kraje wspólnoty amalgamat stosować będą do czerwca 2026 roku. Wynika to z odstępstw od zakazu zastosowanych m.in. w przypadku Czech i Słowacji. W tych krajach czarne plomby są w 100 proc. refundowane przez państwo.
Przyjęte 31 lipca 2024 roku przepisy unijne dotyczą nie tylko amalgamatowych plomb. Wspólnota zgodziła się także, by najpóźniej do 2027 roku zrezygnować z lamp z rtęcią. Zakazana będzie ich produkcja, import oraz eksport.
Rtęć jest niebezpieczna dla środowiska, dla człowieka jest jest trująca i zagraża zdrowiu, a może nawet życiu. Pierwiastek łatwo się rozprzestrzenia i akumuluje i co więcej ma długą trwałość.
Przemysław Terlecki