Pełczyńska-Nałęcz: Polska powołała Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa
Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała we wtorek, że Polska powołała Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa. Trafi na niego część pieniędzy z KPO. "Zainwestujemy miliardy w schrony, infrastrukturę podwójnego zastosowania, i rozwój polskich firm zbrojeniowych" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. Na cele obronne w ramach KPO ma trafić 30 mld zł.
"To już oficjalnie: Polska jako pierwsza w Europie powołuje Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa w KPO" - napisała we wtorek na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej.
"Zainwestujemy miliardy w schrony, infrastrukturę podwójnego zastosowania, i rozwój polskich firm zbrojeniowych. Rozwiniemy nasz przemysł i badania nad nowymi technologami" - podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz. "Ruszamy do rozmów z KE. Równocześnie w ciągu 2 miesięcy we współpracy z MON i innymi resortami, wypracujemy plan inwestycyjny dla tego Funduszu" - dodała.
Przekierowanie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy na cele obronne były jednym z punktów wtorkowego posiedzenia rządu. Środki złożą się na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO), który ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa Polski. Finansowane z niego mają być działania w zakresie m.in. modernizacji przemysłu obronnego, rozbudowy infrastruktury strategicznej oraz rozwoju innowacyjnych technologii obronnych. Do funduszu ma trafić 30 mld zł.
Przeczytaj również: Wielkie pieniądze na zbrojenie Unii Europejskiej. Ujawniono plany KE
"Rada Ministrów przyjęła (we wtorek - red.) przedłożoną przez minister funduszy i polityki regionalnej uchwałę w sprawie przekierowania środków z KPO na Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Fundusz będzie działał w ramach KPO i finansował m.in. inwestycje podwójnego zastosowania związane z obronnością, modernizację przemysłu obronnego oraz rozwój innowacyjnych technologii obronnych" - podkreślono z kolei w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu.
MFiPR dodało, że "przesunięcie środków z KPO na cele obronne jest spójne z priorytetami Komisji Europejskiej określonymi przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen z 4 marca 2025 r. w postaci planu ReArm Europe". Wyjaśniono również, że beneficjentami FBiO będą mogły być m.in.: jednostki samorządu terytorialnego; przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz jednostki naukowe oraz konsorcja tych podmiotów.
Resort dodał, że środki z Funduszu będą finansować:
- infrastrukturę i sektory związane z produktami i technologiami podwójnego zastosowania (np. bezpieczne systemy komunikacyjne);
- infrastrukturę niezbędną do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej (np. schrony, zabezpieczenia sieci energetycznych);
- badania i rozwój w obszarze bezpieczeństwa;
- modernizację firm sektora wojskowego i bezpieczeństwa;
- cyberbezpieczeństwo, w szczególności dla samorządów.