Piotr Patkowski nie jest już wiceministrem. Został prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego

Piotr Patkowski został prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego - podała agencja w komunikacie. Były wiceminister finansów zastąpi na tym stanowisku Marcina Obronieckiego, który złożył rezygnację.

Piotr Patkowski został powołany na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) z dniem 11 listopada 2023 roku - podano we wtorkowym komunikacie. Jeszcze do 10 listopada Patkowski pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, którą objął 16 kwietnia 2020 roku. 

O tym, że Patkowski może zostać prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA) pisaliśmy w tym artykule. Nieoficjalną informację o nowej funkcji byłego wiceministra przekazał w poniedziałek Business Insider. 

Reklama

Objęcie przez Patkowskiego szefostwa PANA może być interpretowane jako obsadzenie "w ostatniej chwili" - czyli przed oddaniem władzy przez dotychczasowy rząd - ważnego urzędu. Polska Agencja Nadzoru Audytowego sprawuje bowiem nadzór nad biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe spółek.

Zamiana w ważnej agencji. Przed końcem kadencji

Nowy prezes PANA, Piotr Patkowski, został wiceministrem finansów (i rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych) w wieku 29 lat. Później był jedną z "twarzy" wielokrotnie poprawianego Polskiego Ładu.

Jak wskazano w biogramie na stronie PANA, nowy prezes od 2021 r. zasiadał w Komitecie Stabilności Finansowej. Był również uczestnikiem Zespołu Programowania Prac Rządu oraz wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od stycznia 2020 r. do kwietnia 2020 r. pełnił funkcję rządowego Koordynatora Oceny Skutków Regulacji.

W biogramie podano także, że w latach 2018-2020 Patkowski był dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej pracował w biurze prawnym Ministerstwa Energii i Ministerstwie Rozwoju.

Ze stanowiskiem prezesa PANA pożegnał się jej dotychczasowy szef Marcin Obroniecki. Powody odejścia nie są znane. Co więcej, Obroniecki odszedł przed końcem kadencji, która trwałaby normalnie do marca 2024 roku. Były szef Agencji uchodził za osobę związaną z politycznym kręgiem premiera Mateusza Morawieckiego. 

Kadencja Patkowskiego będzie trwała do 2027 roku, o ile nie zostanie wcześniej odwołany. Prawo odwołania będzie miał minister finansów, ale tylko w określonym przypadku. Jak wskazywał Business Insider, odwołanie jest możliwe, jeżeli prezes PANA nie będzie spełniał wszystkich wymogów (np. doświadczenia w zakresie sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Patkowski | audyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »