Podium drożyzny w Polsce. Złoty medal mógł być tylko jeden

Masło, oliwa z oliwek i prąd - to podium drożyzny w Polsce w 2024 roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który przeanalizował, jakie artykuły konsumpcyjne drożały najmocniej w grudniu i w minionych dwunastu miesiącach. Pod lupę zostały wzięte dane GUS. Na przeciwległym biegunie jest za to inny artykuł spożywczy codziennego użytku. On akurat potaniał.

Jak wynika z danych GUS opublikowanych przy okazji pełnego odczytu inflacji za grudzień, ceny masła w ostatnim miesiącu 2024 r. były o 27,1 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Ceny masła szaleją. Dane GUS - grudzień 2024

"To kolejna fala wzrostów w ostatnich latach i wcale nie największa. Obecna trwa od października 2023 r. W tym czasie kostka masła podrożała o prawie 35 proc. Od czerwca 2021 r. do listopada 2022 r. ceny zwiększyły się o ponad 43 proc." - pisze "DGP".

O powodach wysokich cen masła - tak w Polsce, jak i za granicą - pisaliśmy na łamach Interii wielokrotnie. To konsekwencja mniejszej podaży mleka. Ta z kolei ma swoje przyczyny m.in. w suszy, a także w epidemii choroby niebieskiego języka u bydła mlecznego. Wyższe ceny masła to też efekt rosnących cen energii i kosztów pracy w rolnictwie.

Reklama

Ceny oliwy wciąż wysokie, ale i tak powinniśmy się cieszyć

Drugie miejsce na podium drożyzny w Polsce w 2024 r. zajmuje oliwa. "DGP" wylicza, że podrożała ona w ubiegłym roku o 24,4 proc. I pociesza: "kilka ostatnich miesięcy przyniosło stabilizację cen. Wcześniej maszerowały one w górę nieprzerwanie od początku 2022 r." - zauważa gazeta. Jednocześnie przywołuje dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że globalna cena oliwy w hurcie osiągnęła szczyt na początku 2024 r. - i była wówczas o 140 proc. wyższa niż w końcówce 2021 r.

Ostatnie miejsce na niechlubnym podium drożyzny należy do cen energii elektrycznej - te są efektem polityki rządu. "W zeszłym roku zdecydował się on na częściowe odmrożenie, co poskutkowało wzrostem cen dla gospodarstw domowych o 21,2 proc. w skali roku" - przypomina "DGP", zauważając, że 10- procentowe i większe zwyżki cen energii zaczęły się "na dobre" z początkiem bieżącej dekady.

Przeczytaj: Tak zmieniały się ceny prądu w 2024. Rachunki z dnia na dzień wzrosły o 25 proc.

Ceny cukru osłodą dla konsumentów

Na przeciwległym biegunie są mocno taniejące ceny lotów międzynarodowych - bilety lotnicze na międzynarodowe trasy w grudniu były o 39,6 proc. tańsze niż rok wcześniej, zaś loty krajowe potaniały o 35,6 proc. - zauważa gazeta.

Wśród produktów spożywczych codziennego użytku najmocniej potaniał w 2024 r. cukier - w grudniu był o 35,2 proc. tańszy niż rok wcześniej.

"Nadal jest jednak droższy niż kilka lat temu. Skok cen nastąpił w 2022 r. Wtedy w kilka miesięcy koszt cukru w sklepach niemal się podwoił. Od połowy 2023 r. mają miejsce systematyczne obniżki" - konkluduje "DGP".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: masło | oliwa z oliwek | ceny masła | ceny cukru | Inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »