Polacy zastrzegają numery PESEL na potęgę. Pobity został kolejny rekord

Polacy zastrzegają numery PESEL na potęgę. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało najnowsze dane dotyczące tego, ilu obywateli skorzystało z opcji chronienia swoich danych. Od 20 sierpnia br. pobito rekord zastrzeżeń. Trzeba jednak pamiętać o nieoczywistych konsekwencjach takiego posunięcia.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest wśród Polaków rekordowo popularne. Od końca wakacji pół miliona osób zdecydowało się skorzystać ze specjalnej procedury chroniącej jedenastocyfrowy numer. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało specjalny komunikat. Powodem są najnowsze dane

Polacy na potęgę zastrzegają numery PESEL

Numery PESEL Polaków coraz częściej trafiają do puli z dopiskiem "zastrzeżony". Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że po trzech miesiącach od podania informacji na temat zastrzeżeń numerów PESEL (wówczas dane wskazywały na 4,5 mln osób, które skorzystały z tej opcji), pobity został kolejny rekord

Reklama

Od 20 sierpnia 2024 r. Polacy zastrzegli rekordowe 500 tys. numerów PESEL. Oznacza to, iż łącznie z możliwości zadbania o bezpieczeństwo swoich danych i uniemożliwienie oszustom wykorzystania numeru w celu wzięcia kredytu czy pożyczki, korzysta już 5 mln Polaków. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie kryje zadowolenia z decyzji Polaków

W specjalnym komunikacie na temat rekordowej liczby zastrzeżonych numerów PESEL wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji pojawia się wskazanie, iż popularność możliwości zastrzeżenia jedenastocyfrowego numeru służącego m.in. do identyfikacji, to nic innego, jak przejaw, iż Polacy nie chcą, aby ich bezpieczeństwo w sieci było pozostawione same sobie.  

"Najnowsze dane dotyczące liczby zastrzeżeń numeru PESEL bardzo nas cieszą. Jako Ministerstwo Cyfryzacji stawiamy na zwiększanie świadomości społecznej związanej z cyberzagrożeniami, a rekordowa liczba 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL świadczy o tym, że ta świadomość rośnie. [...] Zastrzeżony PESEL daje pewność, że odpowiednie instytucje i firmy dokładnie sprawdzą, czy z daną sprawą zwraca się do nich posiadacz numeru PESEL, a więc faktycznie zainteresowana osoba, czy też oszust" - powiedział Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. 

Nieoczywiste skutki zastrzeżenia numeru PESEL

Polacy chętnie korzystają z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z mniej oczywistych skutków tej decyzji. O ile faktycznie taki zabieg utrudnia wykorzystanie danych przez oszustów i cyberprzestępców, a nawet chroni przed kradzieżą tożsamości, to problemy z zastrzeżonym PESEL-em pojawić się mogą w zwykłym, codziennym życiu. 

Osoby, które mają zastrzeżony numer PESEL, nie kupią niczego na raty w sklepach. Co więcej, 5 mln Polaków korzystających z tej formy ochrony nie otrzymają w banku kredytu, a nawet nie będą mogli założyć konta w banku. Przewidziano jednak możliwość czasowego cofnięcia zastrzeżenia PESEL-u, który zezwala na te działania w określonym okienku czasowym, po czym automatycznie dochodzi do ponownego włączenia zabezpieczeń. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PESEL | zastrzeżenie numeru PESEL | Ministerstwo Cyfryzacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »